نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1398/08/20     ساعت:   16:58:20
بازدید:   220
 
 
معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی بر ضرورت شناخت نیازهای روز جامعه در حوزه وقف تاکید کرد

حجت‌الاسلام جمال ایزدی معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در نشست علمی -تخصصی «وقف علم و فناوری ماهیت فقهی ،مصادیق و الزامات» که ظهر امروز در تالار شیخ طبرسی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، به بررسی نگاهی اجمالی به واقفان و وقف‌نامه‌ها پرداخت و با بیان اینکه نیات واقفان باید به سمت وقفهای مورد نیاز جامعه هدایت شود؛ یکی از این وقف‌ها وقف علم و فناوری است، عنوان کرد: برای تبیین این موضوع لازم است پیشینه‌ای از موضوع وقف و علم و فناوری داشته باشیم.


حجت‌الاسلام جمال ایزدی : انفاق که یکی از مصادیق آن وقف است قبل از اینکه موضوعی اسلامی باشد، موضوعی انسانی است؛ زیرا وقف قبل از اسلام نیز وجود داشته و پیامبر بزرگ اسلام(ص)، آن را نظام‌مند کرده است.
ایزدی ادامه داد: یک نوع وقف علمی داریم و نوع دیگر وقف فناوری که محصول علم است؛ وقف علم شامل، حوزه‌های علمیه، کتابخانه‌ها و پژوهشکده‌ها می‌شود که تعداد آن فراوان است؛ اما متاسفانه وقف در حوزه فناوری در کشور ما اندک  است.
 وی تصریح کرد: در سازمان اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، در خصوص بحث علم و فناوری، انجمن‌هایی با هدف کمک فکری به واقفان شکل گرفت و انجمن یاوران وقف از سال 1392 ایجاد شد.
این مقام مسئول در ادامه به اهم اقدامات این انجمن در سال گذشته اشاره کرد و گفت: ایجاد کارگروه اجرایی کمیته یاوران وقف علم و فناوری خراسان رضوی، ایجاد کارگروه دانشجویی وقف علم و فناوری ،رونمایی اولین پایگاه وقف علم وفناوری مساجد کشور، برگزاری دو کارگاه آموزشی نگاهی دیگر به وقف و امور خیریه و میزگرد تخصصی تعیین اولویت‌های پروژه های علمی، فناورانه و نوآورانه وقف علم و فناوری در هفته پژوهش و فناوری خراسان رضوی و... برخی از مهم‌ترین اقدامات انجمن یاوران وقف در سال گذشته بود.
وی ماموریت‌های این انجمن را در سه حوزه رفاه، امنیت و سلامت برشمرد و گفت: این ماموریت‌ها با محوریت
ترویج فرهنگ وقف علم و فناوری برنامه‌ریزی شده است.
معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، توجه به مباحثی همچون محدودیت منابع مالی،
تفاوت باورهای افراد خارج از دین و مذهب، مشخص شدن وقف علم و فناوری در نقشه جامعه علمی کشور و... را در حوزه وقف علم و فناوری بسیار مهم دانست  و گفت: اگر می‌خواهیم کاری انجام دهیم، نخست باید سوابق آن کار را بررسی و از تجربیات دیگران استفاده کنیم تا با موفقیت به مرحله عمل برسیم.