نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1398/08/26     ساعت:   12:31:20
بازدید:   236
 
 
معرفی کتاب «سلمان فارسی از آستان تا آسمان اهل بیت (علیهم السلام)»

سلمان فارسی مردی وارسته، حقیقت‌جو و کمال‌طلب است که در صدر اسلام به پیامبر گرامی (ص) ایمان آورد و آن‌چنان در مسیر بندگی خداوند پیش رفت که نبی مکرم (ص) آن را از اهل بیت خواند کتاب «سلمان منا اهل البیت» نوشته محمدعلی اسبر نویسنده نام‌آشنای سوری است که توسط دکتر حجت الله فسنقری و غلامحسین جوادی به نام «سلمان فارسی از آستان تا آسمان اهل بیت (علیهم السلام)» ترجمه به شده و به تازگی توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به چاپ رسیده است


محمدعلی اسبر با دقت بسیار سعی در به تصویر کشیدن نقاط عطف و سختی‌ها و فراز و نشیب‌های زندگی سلمان از زمان نوجوانی تا وفاتش کرده است. اهمیت مطالعه این کتاب آن‌جا دو چندان می‌شود که علاوه بر توصیف حوادث زندگی پس از اسلام سلمان به فراخور موضوعات به بیان فضائل و مناقب امیرالمؤمنین (ع) با بهره از کتب روایی معتبر می‌پردازد.

کتاب حاضر در پنج فصل و در 317 صفحه به زینت طبع آراسته گردیده است و در آن به تولد سلمان و حوادث پیش از رو به رو شدن با پیامبر اکرم (ص)، شرکت در غزوات و وقایع مهم زمان پیامبر (ص) چون حجة الوداع و همچنین حوادث پس از رحلت مانند موضع وی در برابر ابوبکر پرداخته است.

در ادامه مطالب کتاب خطبه سلمان در پشتیبانی از امام علی (ع) بررسی و تحلیل شده است، همچنین به ذکر خصوصیات وی مانند علم او و بررسی احادیث مربوط به ایشان فصلی آمده است. در فصل آخر از واکاوی حضور او در جبهه‌های نبرد و دیگر وجهه‌های سیاسی وی تا وفاتش سخن به میان آمده است.