نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1398/08/30     ساعت:   13:16:22
بازدید:   206
 
 
به همت بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی کتاب خود سازی و تربیت نفس در آموزه های اسلامی رونمایی شد

به گزارش اداره روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهشهای اسلامی از کتاب خود سازی و تربیت نفس در آموزه های اسلامی در حاشیه برگزاری نشست بررسی سلوک اخلاقی و تربیتی میرزا جواد آقا تهرانی که صبح امروز در بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی، برگزار شد، رونمایی شد.


 این اثر دربردارنده 6 مقاله با موضوعات واکاوی اهداف تربیت نفس در آموزه های اسلامی، ابعاد مواجهه انسان با خود با تاکید بر مواجهه شناختی، نقش الگو پذیری در تربیت نفس، تربیت نفس گامی به سوی تعادل شخصیت، بررسی پارادوکس تکریم نفس و مبارزه با آن در علم اخلاق و الگوی خود تربیتی در مثنوی معنوی با تاکید بر کرامت نفس است.

حجت الاسلام رضا وطن دوست، مدیر گروه اخلاق و تربیت اسلامی بنیاد پژوهش های اسلامی و نویسنده کتاب خودسازی و تربیت نفس در آموزههای اسلامی در این اثر به برخی از ابعاد انسانی اعم از حیاتی، حیوانی، تنظیم رفتار اخلاقی انسان با خود، نیل به نورانیت باطن و بهره مندی از حیاتی معنوی اشاره دارد.

در بخشی از این اثر آمده است: تربیت نفس که برای همگان امری ضروری و بایسته است اهداف وکارکردهایی ویژه خود دارد که در روند تربیت نفس و دستیابی به اهداف آن باید به تمام ابعاد آن توجه کرد و افزون بر اهداف بینشی که اصالت و اهمیت دارد باید به اهداف گرایشی نیز توجه کرد..