نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1398/08/30     ساعت:   16:13:34
بازدید:   198
 
 
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدآبادی در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ ویژگی‌های رفتاری علمایی نظیر آیت‌الله تهرانی باید به نسل جوان شناسانده شود

به گزارش اداره روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدآبادی با حضور در نشست علمی ترویجی «بررسی سلوک اخلاقی و تربیتی میرزا جواد آقا تهرانی» در بنیاد پژوهش‌های اسلامی گفت...


بنده از سال 46 که در سنین جوانی بودم، از محضر این عالم بزرگ بهره بردم و خاطرات فراوانی ازایشان دارم. مدیرکل سابق تبلیغات اسلامی در این نشست تخصصی گفت: ایشان ویژگی‌های بارز اخلاقی فراوانی داشتند که باید جوانان امروز از رفتار این عالمان درس بگیرند.

سیدآبادی نخستین ویژگی رفتاری مرحوم میرزا آقا تهرانی را صرف‌نظر از جایگاه علمی او که فقیه و مفسری عالی‌قدر بود، جایگاه برجسته او در مقام استادی ذکر کرد و گفت: شاگردانی که در محافل علمی این استاد شرکت می‌کردند از بهترین فضلا بودند و آیت‌الله تهرانی تأثیر تربیتی بسیاری بر روی شاگردان خود داشت.

وی، خاطرنشان کرد: در کنار، زهد، ورع و تقوایی که از ویژگی‌های بارز این عالم بزرگ بود، همواره در بین مردم بود و دغدغه‌های او توجه به مسائل سیاسی و اجتماعی مردم بود.

این استاد حوزه مطرح کرد: یکی از آموزه‌های والا و برجسته‌ای که ما می‌توانیم پس از کلام و سیره اهل‌بیت (ع) از آن بهره ببریم، منش علمای ربانی و فرزانگانی همچون آیت‌الله میرزا جواد آقا تهرانی است. آیت‌الله سیدآبادی به برخی از ویژگی‌های بارز شخصیت میرزا آقا تهرانی اشاره کرد و گفت: این عالم بزرگوارطی عمر با برکت خود، حدود 3 دهه درس خارج از فقه و اصول برگزار کرد و رفتار او نمونه عملی از سیره اهل بیت عصمت و طهارت (ع) بود.

وی عنوان کرد: حمایت از نیازمندان، محرومان و فقرا یکی از ویژگی‌های رفتاری میرزا آقا تهرانی بود و همچنین، توجه به خیریه‌ها، درمانگاه‌ها، ساخت مدارس علمیه و رسیدگی به کسانی که در قالب دین و دیانت نیازهای جدی‌شان باید تأمین می‌شد، از دیگر ویژگی‌های رفتاری او بود.

 سیدآبادیافزود: این ویژگی‌های رفتاری باید در راستای ترویج تربیت اخلاقی بیش‌ازپیش به جامعه و نسل جوان امروز شناسانده شود.