نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1398/10/02     ساعت:   17:49:50
بازدید:   239
 
 
به همت بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی؛ یازدهمین جلد از کتاب «نصوص فی علوم القرآن» منتشر شد

یازدهمین جلد از کتاب «نصوص فی علوم القرآن» با موضوع «محکم و متشابه» به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر و روانه بازار نشر شد. به گزارش اداره روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی....


این اثر در گروه قرآن بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تألیف شده که به عنوان یکی دیگر از کارهای فاخر این گروه، با اشراف استاد واعظ‌زاده‌خراسانی شناخته می‌شود.

در این کتاب که بر اساس مباحث و موضوعات علوم قرآنی شکل گرفته، آثاری با موضوعات علوم قرآنی از قبیل وحی و کیفیت آن، نزول قرآن، جمع قرآن و ... از حدود ۵۰۰ منبع جمع‌آوری شده و به ترتیب زمان حیات مؤلفان آثار، تنظیم و تحت عنوان کتاب «نصوص فی علوم القرآن» منتشر شده است.

یازدهمین جلد از کتاب «نصوص فی علوم ‌القرآن» با هدف گسترش علوم قرآنی منتشر شده و به موضوعاتی همچون، تعاریف جامع  محکم و متشابه، تصنیف آیات قرآن کریم، احادیث اهل بیت(ع) در محکم و متشابه، حکمت وجود متشابهات در قرآن، مفهوم تدبر، راههای عملی و علمی تدبر در قرآن، مصادیق محمات و متشابهات و... می پردازد.

نخستین جلد از این کتاب به موضوع کیفیت نزول وحی پرداخته است، نخستین و آخرین سوره و آیه و کیفیت نزول وحی و ترتیب سوره‌های مکی و مدنی موضوع دومین جلد از این کتاب است و در جلد سوم، جمیع قرآن از جهات مختلف از زمان پیامبر(ص) و بعد از ایشان مورد بررسی قرار گرفته است.

جلد چهارم کتاب «نصوص فی علوم القرآن»، درباره مفاهیم آیات و واژه‌های قرآن کریم و جلد پنجم به بعد با موضوع علم قرائات تألیف شده است.در میان مجلدات انتشار یافته، جلد چهارم این اثر به دلیل پرداختن به موضوع «عدم تحریف قرآن» و بررسی دیدگاه بیش از صد دانشمند شیعه، اهمیت خاصی دارد.

قطع جلد یازدهم کتاب «نصوص فی علوم‌القرآن» در قطع وزیری و در شمارگان 200 نسخه تهیه و تدوین شده و در اختیار قرآن پژوهان قرار گرفته است