نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1398/10/12     ساعت:   14:43:07
بازدید:   109
 
 
به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «شهر اسلامی دوستدار کودک» منتشر شد

«شهر اسلامی دوستدار کودک»، عنوان کتابی است که به‌تازگی از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر و روانه بازار نشر شده است. به گزارش اداره روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی...


 کودکان به دلیل شرایط سنی، جسمانی و روانی ویژه، تفاوتی آشکار با سایر ساکنان شهردارند. یکی از تفاوت‌های اساسی آن‌ها با سایر شهروندان بزرگ‌سال این است که هنوز جامعه‌پذیر نشده‌اند و در دوران انتقال فرهنگ قرار دارند. کودکان شهروندانی هستند که آینده شهر و کشور را می‌سازند و اگر بخواهیم در آینده، شهروندانی آشنا با حقوق شهروندی داشته باشیم، باید از هم‌اکنون شهر را برای کودکان آماده کنیم.

کمبود فضاهای مناسب باارزش‌ها و خواسته‌های کودکان و نوجوانان در شهرهای ما به‌شدت ملموس است و کودکان و نوجوانان نسبت به شهر، تصوری آمیخته با هراس و واهمه دارند؛ وظیفه اصلی شهرداری‌ها و نهادهای دولتی در هر شهری، خدمات‌رسانی به شهروندان است که بخش عمده‌ای از آن‌ها کودکان هستند و شهرداری‌ها به‌عنوان نماینده مردم شهر در نیک بختی، رفاه، سلامت و شادکامی آنان باید نقش مؤثرتری ایفا کنند.

 این کتاب تحقیقی درباره شهر دلخواه کودکان و کیفیت تربیت و حقوق آنان از دیدگاه اسلام و نظریه‌پردازان عرصه جامعه‌شناسی شهری است.

از دیگر مباحث کلی این پژوهش، پرداختن به وضعیت شاخص فضاهای مناسب کودکان در شهر مشهد و ارائه راهکارها و پیشنهادهای مناسب برای جبران کمبودهاست؛ با معیار نویسندگان این اثر علمی- میدانی، ساخت شهر مناسب کودک بر پایه اصول و مبانی اسلامی، یکی از بهترین شیوه‌هایی است که شایستگی جهانی‌شدن را دارد.

کودک از منظر اسلام، نظریه‌های شهرسازی مرتبط با کودکان، کودک و شهر، وضعیت فضاهای شهر مشهد برای کودکان و راهکارهای آماده‌سازی فضاهای شهری برای کودکان از موضوعات فصول پنج‌گانه این اثر است.

تعریف کودک، قرآن و دوران کودکی، نهادینه‌سازی ارزش‌های دینی و اخلاقی در کودکان، شهرسازی انسان‌گرا، شاخص‌های شهر دوستدار کودک، اهمیت فضاهای بازی کودکان، معرفی مراکز تفریحی و گردشگری ویژه کودکان شهر مشهد، بهبود و مناسب‌سازی وضعیت حمل‌ونقل، انعطاف‌پذیری در طراحی تجهیزات و فضای بازی کودکان و... برخی از مباحثی است که در این اثر به آن اشاره‌شده است.‌

علی اسماعیل‌زاده کواکی و علی اخوان مهدوی از نویسندگان این اثر هستند و سید جلال قیامی میر حسینی کار ویرایش این کتاب را بر عهده داشته است.

کتاب «شهر اسلامی دوستدار کودک» در شمارگان 200 نسخه و در قطع رقعی تهیه و تدوین‌شده و در اختیار کتاب دوستان قرارگرفته است.