نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1398/10/12     ساعت:   14:46:32
بازدید:   163
 
 
به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ دومین جلد از کتاب «بوستان سالکان» به زیور چاپ آراسته شد

دومین جلد از کتاب «بوستان سالکان در شرح صحیفه سرور ساجدان» به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر و روانه بازار نشر شد. به گزارش اداره روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی...


صحيفه سجاديه نامى آشنا و گوهرى گران‌سنگ و سرچشمه‌‏اى اثرگذار در انديشه، اخلاق و معرفت است؛ اين كتاب از نخستين تأليف‌‏هاى اماميه و از ريشه‌دارترين آثار ارجمند مكتب تشيع است که درگذر تاريخ پرشكوه خود، شرح‏‌هايى فراوان بر آن نوشته‌‏اند و ترجمه‌هايى بسيار فراروى نهاده‌‏اند. از اين ميان، جامع‏ترين و مفصل‏ترين شرح، اثرى است كه سيد على‌خان مدنى نگاشته و نام «رياض السالكين فى شرح صحيفة سيدالساجدين (ع)» را بر آن نهاده است.

 کتاب «بوستان سالکان در شرح صحیفه سرور ساجدان» برگردان فارسى اثر بانام بوستان سالكان در شرح صحيفه سرور ساجدان (ع) است كه همراه با تدقيق در متن و تحقيق در منابع و مآخذ انجام‌شده است.

در این اثر که تألیف آن را صدرالدین سید علی‌خان مدنی بر عهده داشته و حسین صابری آن را ترجمه کرده است؛ به شرح دعاهای سوم تا دوازدهم کتاب صحيفه سجاديه امام زین‌العابدین (ع) پرداخته‌شده که متن دعا نیز همراه با ترجمه و شرح آن آورده شده است.

در معرفی مؤلف کتاب نیز در مقدمه به قلم مترجم می‌خوانیم: «صدرالدین سید علی‌خان مدنی هندی شیرازی» از عالمان برخاسته از سلسله ارجمند سادات است که در پانزدهم جمادی‌الاولی سال 1052 قمری در مدینه و به روایتی، در مکه ولادت یافته است. خاندان او از خاندان‌های عالم پرور بوده و نسب ایشان به زید بن علی می‌رسد. درگذشته‌های دور این خاندان، نیای شانزدهم سید علی‌خان، یعنی ابوسعید نصیبی به شیراز کوچیده و پس از چندین نسل، جد مؤلف یعنی سیدمحمدمعصوم، شیراز را به آهنگ مکه ترک گفته و آنجا مجاورت گزیده است.

مؤلف در دوران جوانی به حیدرآباد رفته و از همان زمان در هند اقامت داشته تا سرانجام پس از 48 سال دیگربار به مکه بازگشته و پس از مدتی نیز به عراق و آنگاه مشهد و سپس اصفهان رفته و در همین شهر شرح صحیفه را به سلطان حسن صفوی اهدا کرده است. او سپس به شیراز رفته و تا پایان عمر در آنجا بوده و به سال 1120 ق در همان شهر بدرود حیات گفته و در شاه‌چراغ به خاک سپرده‌شده است».

 از دیگر آثار سید علی‌خان مدنی می‌توان به «انوار الربیع فی انواع البدیع»، «التذکرة فی الفوائد النادرة»، «الحدائق الندیة فی شرح الصمدیة»، «الدرجات الرفیعة فی طبقات الشیعة»، «الفرائد البهیة فی شرح الصمدیة»، «الکلم الطیّب و الغیث الصیّب»، «موضّح الرشاد فی شرح الارشاد فی النحو» اشاره کرد.

دومین جلد از کتاب «بوستان سالکان؛ در شرح صحیفه سرور ساجدان (ع)» در 728 صفحه با شمارگان 400 نسخه از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی راهی بازار نشر شده است.