نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1398/10/16     ساعت:   16:18:34
بازدید:   393
 
 
تقویم قدس سالنامه‌ای در مسیر تمدن سازی نوین اسلامی

تقویم قدس رضوی، با 34 سال سابقه انتشار، رویکردی مذهبی، انقلابی و تاریخی دارد و هدفش ارائه سالنامه‌ای در مسیر تمدن سازی نوین اسلامی است؛ ازاین‌رو این تقویم با تأکید بر جریان گفتمان امامت و ولایت، انقلاب اسلامی و شیوه زندگی دینی، فراهم آمده است و به نیازهای معرفتی، اعتقادی، اخلاقی و انقلابی اهتمامی ویژه دارد. بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی همه‌ساله به تهیه و توزیع تقویم قدس رضوی با ویژگی‌هایی منحصربه‌فرد اقدام کرده است. این تقویم همواره با استقبال فراوانی از سوی مراکز پژوهشی، علمی و جامعه اسلامی و ایرانی مواجه شده و علاقه‌مندان بسیاری دارد. در آستانه نزدیک شدن به ایام پایانی سال و در آستانه فرارسیدن سال نو‌، بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، تقویم سال 1399 را تهیه و آماده توزیع کرده است. به همین بهانه با حجت‌الاسلام علی جلائیان، معاون پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، در‌باره ویژگی‌ها و تغییرات محتوایی تقویم قدس گفتگویی صورت گرفته که در ادامه می‌خوانید...


جناب جلائیان لطفاً بفرمایید تقویم قدس رضوی چه ویژگی‌هایی دارد؟

تقویم قدس رضوی، سالنامه‌ای در مسیر تمدن سازی نوین اسلامی است. درج آیات قرآن کریم و روایات معتبر‌، متناسب با مناسبت‌های روز و ارائه ترجمه متقن، روان و شیوا از آیات و روایات به‌گونه‌ای که استفاده از آن به تفسیر و توضیح نیاز نداشته باشد‌ و توجه ویژه به روایات امام رضا (ع) و کتاب عیون اخبار الرضا‌(ع)، استفاده از بیانات امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، با نگاه ویژه به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، درج مناسبت‌های انقلابی، تاریخی، مذهبی، ملّی و جهانی، درج اوقات شرعی اذان به افق مشهد و تهران و نیز اوقات قمر در عقرب بر مبنای استخراج مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، اطلاعات گوناگون و کاربردی در پایان تقویم، شامل فهرست‌ها، جدول خلاصه زندگی ائمه اطهار (ع)، تعطیلات در یک نگاه، گزیده مناسبت‌ها، تقویم در یک صفحه مربوط به سال جاری و سال آینده، اطلاعات و رویدادهای نجومی سال، اختلاف ساعات با دیگر کشورها، روش تبدیل تاریخ شمسی، شماره تلفن‌های مهم و گزارشی از فعالیت‌های آستان قدس رضوی، ارائه تصاویر باارزش تاریخی و قدیمی از حرم مطهر رضوی و اماکن متبرکه در پایان هر فصل و نیز در ابتدا و انتهای تقویم؛ طراحی صفحات داخلی باهدف استفاده بیشتر از فضاهای سفید برای ثبت یادداشت‌، استفاده از کاغذ مرغوب، جلد و صحافی بادوام‌، تنوع در طرح جلد و رنگ‌های گوناگون در قالب جلدهای گالینگور، سلفون سخت، چاپ دورنگ متن و استفاده از رنگ‌های مختلف در فصول چهارگانه و امکان درج اطلاعات و سفارش‌های مؤسسات، نهادها وادارات با حفظ محتوای اصلی اثر، از مهم‌ترین ویژگی‌های این تقویم است.

 

تقویم قدس رضوی برای رسیدن به مرحله چاپ چه فرایندی را طی می‌کند؟

همه‌ساله پس از دریافت تقویم رسمی کشور از موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران و تدوین و تنظیم مناسبت‌های قمری، شمسی و میلادی بر اساس آن، جلسات متعدد کارشناسی به ریاست و اشراف حجت‌الاسلام سید محمود مرویان حسینی مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی تشکیل می‌شود و شامل جلسات بررسی مناسبت‌ها، انتخاب احادیث و پیام‌ها است که در این جلسات، کارشناسان همه موارد یادشده و نیز پیشنهادهای مخاطبان تقویم را بررسی می‌کنند، سپس متن آماده‌شده توسط ویراستاران فارسی و عربی به دقّت بازبینی می‌شود و فایل نهایی برای انتشار در اختیار موسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی قرار می‌گیرد.

 

آیا در تدوین و چاپ تقویم قدس 1399 تغییرات و رویکرد‌های جدیدی در مقایسه با تقویم‌های سال گذشته لحاظ شده است؟

در سال جاری مناسبت‌های گوناگون مندرج در تقویم، باز‌نگری کلّی و به‌روزرسانی شده و برای ایجاد تنوع، در پایان هر فصل، چهار صفحه به تصاویر حرم مطهر به‌ویژه تصاویر قدیمی و تاریخی اختصاص‌یافته است. همچنین برای نخستین بار تعدادی از شمارگان تقویم با جلد شومیز منتشر می‌شود.

 

این تقویم در چه شهرهایی توزیع می‌شود؟

تقویم قدس رضوی به شهرهای تهران‌، ساری، اصفهان‌، شیراز‌، قم‌، تبریز و رشت ارسال می‌شود و در این شهرها نمایندگانی داریم. همچنین در فروشگاه‌های انتشارات آستان قدس رضوی (به نشر) نیز عرضه می‌شود. تأکید ما بر این است که در حوزه توزیع، این تقویم به سراسر کشور ارسال شود و نمایندگانی در مناطق گوناگون کشور داشته باشیم تا این اثر فرهنگی با سهولت بیشتری در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرد.

 

آیا بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، به‌جز تقویم قدس، تقویم‌های دیگری هم در دست انتشار دارد؟

تقویم رومیزی سال 1399 با ویژگی‌هایی شبیه تقویم قدس تدوین‌شده است و به‌زودی روانه بازار می‌شود؛ همچنین تقویم میلادی 2020 و ‌تقویم قمری که در این دو، معرفی مختصری از اماکن متبرکه و سازمان‌های مختلف آستان قدس رضوی به زبان انگلیسی و عربی، همراه با تصاویر رنگی در هر صفحه آمده است و نیز سال‌شمار حدیثی 1399 که در هر صفحه آن چند روایت متناسب با مناسبت روز آورده شده است و می‌تواند برای دست‌اندر‌کاران وعظ، خطابه و سخنرانی کاربرد داشته باشد در دست تهیه و انتشار است.

 

تقویم قدس 1399 در چه شمارگانی منتشر می‌شود؟

تقویم قدس 1399 در شمارگان 80 هزار نسخه منتشر می‌شود و با توجه به محتوای آن و اینکه نگاه ما به این اثر، همانند یک کتاب و کالای فرهنگی است، در حال برنامه‌ریزی هستیم تا شمارگان آن افزایش یابد. رویکرد ما در عرضه این تقویم، اقتصادی نیست بلکه خدمتی ‌فرهنگی در جوار مضجع شریف امام هشتم (ع) است. رسانه‌ها هم در معرفی این تقویم به مردم می‌توانند نقش‌آفرین باشند و آنان هم به‌عنوان یک اثر فرهنگی به این تقویم نگاه کنند.