نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1398/11/02     ساعت:   18:54:57
بازدید:   124
 
 
به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی نشست «راه‌های ترویج سبک زندگی اسلامی» برگزار شد

نشست «راه‌های ترویج سبک زندگی اسلامی» در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد. به گزارش اداره روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی...


 

حجت‌الاسلام علی جلائیان اکبر نیا، معاون پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، در چهارمین نشست از سلسله نشست‌های تبیین بیانیه گام دوم انقلاب، با عنوان «راه‌های ترویج سبک زندگی اسلامی» که امروز در محل تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی حرم مطهر رضوی برگزار شد، به تبیین معنا و مفهوم سبک زندگی  پرداخت و گفت: سبک زندگی امروز محدود به یک علم نیست، بلکه به علوم دیگری ازجمله روانشناسی، جامعه‌شناسی و ... نیز وابسته است.

وی تصریح کرد: درگذشته سبک زندگی معنا و مفهومی ساده داشت و به مجموعه‌ای از آداب زندگی یک گروه از جامعه اطلاق می‌شد؛ ولی این مفهوم در حال حاضر بسیار گسترده و فراگیر شده است و امروز سبک زندگی یک جریان است؛ یعنی حرکت دارد وزنده و پویا است.

معاون پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی افزود: سبک زندگی یک جریان است که بر اساس جهان‌بینی حاکم بر جامعه شکل می‌گیرد و دارای اصول و مبانی و جهان‌بینی حاکم بر جامعه است و این جریان ظاهر و باطن حیات انسان را شکل می‌دهد.

وی ادامه داد: در این سبک زندگی، همان‌طور که اعتقادات جامعه سبک زندگی را می‌سازد، سبک زندگی هم می‌تواند اعتقادات افراد جامعه را تحت تأثیر قرار دهد؛ به‌عنوان‌مثال: فردی که از ایران به خارج از کشور می‌رود، اعتقاداتش تحت تأثیر سبک زندگی جدید قرار خواهد گرفت.  

جلائیان بابیان اینکه سبک زندگی غیر از روش زندگی است، اظهار کرد: سبک زندگی دارای اصول و مبانی است که از ارزش‌های اعتقادی و نوع باورهای دینی و گاه مسائل عرفی حاکم بر جامعه و مسائل مربوط به آن نشأت می‌گیرد.

وی اضافه کرد: سبک زندگی اسلامی، برآیند اصول و مبانی است که از آموزه‌های دینی و اسلامی نشأت گرفته و جریانی را به وجود آورده که افراد در جامعه با آن شیوه حرکت وزندگی می‌کنند.

 گفتنی است: چهارمین نشست از سلسله نشست‌های تبیین بیانیه گام دوم انقلاب با عنوان «راه‌های ترویج سبک زندگی اسلامی» به همت مدیریت علم و فناوری معاونت علمی آستان قدس رضوی و با همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی این آستان مقدس، صبح امروز در تالار شیخ طوسی ساختمان بنیاد پژوهش‌های اسلامی حرم مطهر رضوی برگزار شد.