نویسنده:   سیدجلال ربانی     تاریخ نگارش:   1396/02/25     ساعت:   12:27:00
بازدید:   949
 
 
کتاب «امام رضا(ع) دانای خاندان محمد(ص)» منتشر شد.

بررسی شخصیت علمی امام هشتم(ع) در کتاب «امام رضا(ع) دانای خاندان محمد(ص)»


مدیر گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، گفت: کتاب «امام رضا(ع) دانای خاندان محمد(ص)» به بیان شخصیت علمی این امام همام(ع) همراه با جستاری درباره زیارت پرداخته است.

به گزارش آستان نیوز، امیر سلمانی رحیمی به معرفی و تبیین موضوع کتاب «امام رضا(ع) دانای خاندان محمد(ص)» پرداخت و  عنوان کرد:  این اثر به تازگی به همت گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، منتشر شده است.
وی با اشاره به اینکه کارهای پژوهشی یکی از این فعالیت‌هایی است که بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی  مسئولیت آن را بر عهده دارد، ابراز کرد: به منظور انتخاب و معرفی شهر مقدس مشهد در سال 2017 به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام کارها و فعالیت‌های فرهنگی در دستور کار ما قرار گرفت. یکی از آن‎ها تولید اثری با محوریت دو موضوع مهم حرم مطهر رضوی و اماکن متبرکه توسط گروه فرهنگ و سیره رضوی بود.
رحیمی تصریح کرد: این کتاب در 108 صفحه و 8 فصل  با عناوین زندگانی شخصیت امام علی بن موسی الرضا(ع)، شخصیت معنوی، اخلاق و رفتار، شخصیت علمی، زندگانی سیاسی، شهادت، گل واژه‌هایی از بوستان حکمت رضوی و زیارت نمادی از یکتا پرستی، تولید شد و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت.
وی افزود: این اثر با رویکرد بین‎الملل اسلامی نوشته شده و انتظار می‌رود، به زبان‌های عربی، انگلیسی و فرانسه نیز ترجمه شود.
مدیر گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، خاطرنشان کرد: مسائل ولایت عهدی به عنوان یکی از جلوه‌های حضور ائمه اطهار(ع) در عرصه‌های سیاسی و نقشی که در این حوزه داشتند، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. مسئله زیارت نیز به منظور جایگاه آن در گردشگری مذهبی و تقویت این مولفه‌ها در امت اسلامی باید مورد توجه قرار گیرد.
این پژوهشگر افزود: در حقیقت حاکمیت تعقل، آزاداندیشی و ترویج فضایل و باورهای صحیح در مکتب اهل بیت(ع)، با واسطه حضرت رضا(ع) که مورد توجه جدی اهل سنت هستند، از موضوعاتی است که در این اثر  به آن توجه شده و سعی شده این کتاب اثری متفاوت از سایر کتب باشد و تنها به شرح حال نپردازد.
وی با اشاره به اینکه بحث زندگانی سیاسی امام رضا(ع) امروز برای ما درس‌آموز است، ادامه داد: بحث زیارت نیز یکی دیگر از موضوعات و مباحثی است که برای نشان دادن فعالیت‌های فرهنگی 2017  باید به آن پرداخت. این مسئله بیشتر ناظر به ابعاد تاریخی، بومی و قومی مشهد و ایران است. این شهر مرکز فرهنگ اسلامی اعلام شده و هویت اصلی مشهد به وجود مبارک امام رضا(ع) است.
وی اضافه کرد: بیشترین حجم این کتاب به شخصیت علمی حضرت رضا(ع) پرداخته شده است و به همین منظور دانای خاندان لقب گرفته است. تالیف این اثر 6 ماه به طول انجامید و از نظر صاحب نظران گذشته در ارزیابی آن دقت فراوانی شده است.
رحیمی اظهار کرد: 56 منبع از منابع شیعه و اهل سنت برای تولید این اثر استفاده شده و نخستین حدیثی که در این کتاب آورده شده از کتاب اهل سنت است.