نویسنده:   سیدجلال ربانی     تاریخ نگارش:   1396/03/27     ساعت:   09:57:46
بازدید:   1030
 
 
حجت‌الاسلام محدثی در کتاب «سفر آخرت» موضوع مرگ را بررسی می‌کند

حجت الاسلام جواد محدثی در کتاب «سفر آخرت» به بررسی موضوع مرگ از نگاه امام علی(ع) می پردازد.


به گزارش آستان نیوز، کتاب سفر آخرت از سلسله موضوعات درس‌هایی از نهج البلاغه است که برای آشنایی بیشتر نسل جوان با معارف اهل بیت(ع) و کتاب جاودانه نهج البلاغه، به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گردآوری شده است.
این اثر تلاش دارد تا مسئله مرگ و عوالم پس از آن و حالات انسان در آستانه مرگ را تبیین و به بیان برخی از رهنمودها و هدایت های حضرت علی(ع) بپردازد و مرگ را به عنوان سکویی برای پرواز روح و رسیدن به رحمت الهی معرفی کند.
نویسنده در این اثر به مطالبی همچون «حتمی بودن مرگ»، «آمادگی برای مرگ»، «لحظه جان دادن»، «ترس از مرگ»، «شهادت طلبی»، «مرگ ناگهانی»، «ارز آخرتی»، «زندگ ذلت بار، یا مرگ شرافتمندانه؟» پرداخته و در پایان نیز مرگ را جدی، حتمی و انکارناپذیر دانسته و آن را پلی میان زندگی دنیوی و رسیدن به بهشت یا دوزخ معرفی کرده است.
نویسنده درباره موضوع این کتاب بیان کرده است: «دنیا و زندگی و عمر، صحنه نمایش خوبی‌ها و بدی‌هاست و مدت اجرای آن نیز به اندازه سال‌های عمرمان است. انتخاب نقش را نیز به عهده خودمان واگذار کرده‌اند. هم راه‌ها را نشان داده‌اند، هم هدف‌ها و مقصدها را گفته اند و هم قدرت فکر، اراده، انتخاب و عمل را به ما داده‌اند. اما برنده این مسابقه کسانی هستند که جایگاه خود را در دستگاه عظیم خلقت و هدف آفرینش می‌شناسند و هدف را تشخیص می‌دهند.»
حجت الاسلام جواد محدثی هفدهمین جلد از درس‌هایی از نهج البلاغه را به بیان احادیث و کلمات قصار روایت شده از حضرت علی ابن ابیطالب(ع) درباره مرگ اختصاص داده است.
این اثر که تاکنون به چاپ ششم رسیده، توسط انتشارات بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در 1000 نسخه و در قطع رقعی منتشر شده است.