نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1398/11/17     ساعت:   15:31:38
بازدید:   95
 
 
استاد ناجی؛ ترجمه خطط مقریزی با دقت بالایی صورت گرفته است

سید محسن ناجی نصرآبادی گفت: کتاب «پندها و عبرت‌ها از بناها و آثار تاریخی مصر» (خطط مقریزی) در کتاب سال جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد. به گزارش اداره روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قد س رضوی...


سید محسن ناجی نصرآبادی مسئول دفتر همکاری‌های نسخ خطی و اسنادی این مرکز با اعلام این خبر اظهار کرد: کتاب خطط مقریزی از بهترین کتاب‌های تاریخی و جغرافیایی سده هشتم هجری است که توسط احمد بن علی مقریزی نگاشته شده است.

وی افزود: «خطط مقریزی» افزون بر آنکه اطلاعاتی جغرافیای و تاریخی درباره سرزمین کهن مصر به دست می‌دهد زوایایی تاریک از گذشته اسلام و تمدن اسلامی را نیز روشن می‌سازد. این اثر توسط «گاستون ویت» محقق مشهور فرانسوی در حدود 80 سال پیش‌بر اساس بیش از 20 نسخه خطی تهیه و تدوین‌شده است.

ناجی ادامه داد: مرحوم پرویز اتابکی متن تصحیح‌شده گاستون ویت را که در کتابخانه آستان قدس رضوی موجود است در 4 جلد ترجمه کرده است؛ این ترجمه در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با دقت مقابله شد و نسخه گاستون ویت موردبررسی قرار گرفت؛ سپس ویراستاران بنیاد، با شماره گزاری فصل‌های کتاب بنا به آنچه مدنظر مصحح اثر بود اثری ارزشمند آن‌چنان‌که شایسته نام مقریزی و گاستون ویت بود ارائه کردند.

وی افزود: این اثر به همت و تلاش بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قد س رضوی در سال گذشته در چهار جلد منتشر و با استقبال جامعه علمی و پژوهشی کشور مواجه شد.