نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1398/11/21     ساعت:   08:32:27
بازدید:   85
 
 
به همت دفتر نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی نمایشگاه تخصصی – دائمی گفتمان علمی انقلاب اسلامی درقم گشایش یافت

نمایشگاه تخصصی- دائمی گفتمان علمی انقلاب اسلامی به همت دفتر نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم گشایش یافت. به گزارش اداره روابط عمومی و بین‌‌الملل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی...


حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالرسول هاجری دبیر انجمن‌های علمی حوزه علمیه قم، این نمایشگاه را ویژه آثار برگزیده و منتخب در عرصه علوم انسانی-اسلامی عنوان کرد و گفت: برای نخستین بار است که در جمهوری اسلامی دستاوردهای تلاش علمی فاخر عالمان و محققان دینی و مراکز و مؤسسات پژوهشی و آموزش عالی حوزوی و دانشگاهی نظیر جامعه المصطفی، موسسه پژوهشی امام خمینی و آستان قدس رضوی، در رشته‌های مختلف علوم انسانی-اسلامی در نمایشگاهی دائمی فرصت ظهور و بروز پیداکرده است.

آیت‌الله علی‌رضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه کشور نیز در حاشیه برگزاری این نمایشگاه، طی سخنانی به همکاری مستقیم 16 نهاد علمی در ایجاد این نمایشگاه اشاره داشت.

وی گفت: در این نمایشگاه دائمی که در اثر همگرایی، بدون هزینه و با روش اخلاص و جهادی فراهم‌شده 3 هزار جلد کتاب با 2 هزار 500 عنوان رونمایی می‌شود.

آیت‌الله اعرافی تصریح کرد: نمایشگاه تخصصی- دائمی گفتمان علمی انقلاب اسلامی، اولین نمایشگاه در جمهوری اسلامی است که به‌صورت یکجا به معرفی آثار برگزیده و منتخب گفتمان انقلاب اسلامی پرداخته است.

دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری نیز برگزاری نمایشگاه را یکی از مصداق‌های تعاملات حوزه و دانشگاه در راستای خدمت‌رسانی به مردم عنوان کرد.

وی بابیان اینکه امام راحل و مقام معظم رهبری وظایف و مسئولیت‌های مشخصی برای دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه در جهت خدمت‌رسانی به کشور مشخص کرده‌اند، گفت: رشد و توسعه اصلی دانشگاه‌های کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی بوده تا جایی که در دو دهه اول انقلاب، همه کارشناسان بخش‌های مختلف را فارغ‌التحصیلان کشورمان تشکیل می‌دادند.

وی تصریح کرد: دهه سوم و چهارم انقلاب نیز با پیشرفت در بخش پژوهش، فناوری و نوآوری همراه بود که کسب رتبه ۱۵ و ۱۶ علمی جهان ماحصل این پیشرفت بود تا جایی که مقام معظم رهبری در دیدار اخیرشان تأکید بر حفظ جایگاه علمی کشور داشتند.

غلامی با اشاره به  توفیقات دانشگاه‌های کشور در صنایع مختلف به‌ویژه در صنایع دفاعی، دانشگاه‌ها را متولی بخش عمده‌ای از پروژه‌های صنایع دفاعی کشور عنوان کرد.

وزیر علوم با اشاره به تأسیس مراکز حوزوی در برخی از دانشگاه‌ها و تحصیل دانشجویان در این مراکز در اواخر هفته گفت: با توجه به لزوم شناخت کامل از ظرفیت‌های علمی در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه، هرچقدر شرایط همکاری مشترک اساتید بیشتر فراهم شود، قطعاً گسترش همکاری‌ها و تعمیق روابط علمی بیشتر خواهد بود.