نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1398/11/21     ساعت:   09:14:25
بازدید:   242
 
 
مروری بر فعالیت های بنیاد پژوهش‌های اسلامی در حوزه انقلاب اسلامی

35 سال پژوهش در حوزه نشر انقلاب اسلامی : بنیاد پژوهش‌هاى اسلامى با هدف ترویج و نشر فرهنگ اسلامى فعالیت خود را آغاز کرده است و در حال حاضر به عنوان مرکزى علمى و پژوهشى و در قالب گروه‌هاى پژوهشى در راستاى تحقق اهداف فرهنگى آستان قدس رضوى فعالیت دارد.


این مرکز در طول 35 سال تلاش علمی خود و ارائه پژوهشهای ژرف در حوزه‌های مختلف علوم اسلامی در مسائل سیاسی و روز، اقدامات علمی و عملی فراوانی را انجام داده است که می‌توان تشکیل گروه پژوهشی با عنوان «انقلاب و تمدن نوین اسلامی» و ارائه آثار مرتبط با موضوع انقلاب را از جمله این اقدامات ذکر کرد. در این گزارش به برخی از فعالیت‌های پژوهشی و علمی این مرکز با موضوع انقلاب اسلامی اشاره شده است.

 

 انتشار40 اثر با محوریت انقلاب

این مرکز از ابتدای تاسیس تا کنون توانسته 40 اثر را با محوریت انقلاب منتشر کند و در اختیار علاقمندان قرار دهد. از جمله این آثار می‌توان به «امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی»، «منشور انقلاب»،«آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند»،«جبهه در یک آلبوم»،« مجاهد صالح (زندگی نامه شهید هاشمی‌نژاد)»،«چهره جهاد در اسلام»، «پروتکلهای دانشوران صهیونیزم»،«اسلام در آمریکا»،«وحدت و انسجام»،«نظام حکومتی و اداری در اسلام»،«دشمن‌شناسی»،«یکصد سخن»،«زمامداری جامعه اسلامی»،« زیتونهای تلخ»،«سیمای عاشقان ولایت»،«میخ اول بر تابوت استعمار»، «کتابشناسی و مقاله‌شناسی شهید مدرس»، «بازخوانی یک حکم»، «حکومت اسلامی و رفتار کارگزاران» و...  اشاره کرد که حجم فعالیتهای بنیاد پژهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در این زمینه به خوبی گویای توجه به اهمیت این موضوع است.

 

برگزاری سلسله نشست‌های انقلابی

بنیاد پژوهش‌های اسلامی همچنین در کنار چاپ آثاری با موضوع انقلاب اسلامی، نشست‌های علمی – تخصصی را در مناسبتهای مختلف سیاسی و انقلابی برگزارکرده است که نشست علمی «بازخوانی واقعه بیست و نهم آبان ماه 1357»، یکی از این نشست‌هاست؛ در این مراسم حاج علی شمقدری، یکی از انقلابیون مبارز و یار خراسانی رهبر معظم انقلاب که خود شاهد عینی این واقعه بوده به نقل خاطراتی از دوران انقلاب پرداخت.

همچنین نشست علمی «ضرورت تبارشناسی تحولات تعلیم و تربیت در چارچوب رویکرد انقلابی امام خمینی(ره)» از دیگر نشست‌های برگزار شده این مرکز است که در راستای مأموریت‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی که پژوهش‌ در حوزه انقلاب اسلامی است با حضور محققان و پژوهشگران برگزار شد.

در نشست‌ تخصصی «حدیث‌پژوهی در سایه‌سار انقلاب» که در بنیاد پژوهش های اسلامی برگزار شد نیز فعالیت‌ها و اقدامات 40 ساله حدیث‌پژوهی در دوران انقلاب اسلامی تبیین و بررسی شد.

«نگاهی به فعالیت‌های قرآنی قبل و پس از انقلاب» نیز عنوان دیگر نشستی است که به مقایسه فعالیت‌ها و مطالعات قرآنی در قبل و پس از انقلاب اشاره شد. همچنین برگزاری نشست«آستان قدس رضوی و انقلاب اسلامی» و سلسله نشستهایی با موضوع «گام دوم انقلاب» به همت گروه انقلاب و تمدن اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی را می‌توان از دیگر اقدامات این مرکز با محوریت انقلاب دانست.