نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1398/11/24     ساعت:   09:14:29
بازدید:   185
 
 
دبیر کمیته دستگاهی در امور کرسی‌های ترویجی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: فلسفه برگزاری کرسی‌های ترویجی هم افزایی با سایر مراکز علمی در ارتقاء و رشد عقلانی کشور است

حسین وحدتی، فلسفه برگزاری کرسی‌های ترویجی را ارتقاء و رشد عقلانی کشور و برقراری ارتباط و تعامل هر چه بیشتر با سایر مراکز علمی در راستای ارائه ایده‌های علمی و نقد آنان دانست. به گزارش اداره روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی...


نشستی مشترک با حضور معاونین پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی، دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) و دانشگاه علوم اسلامی رضوی  با محوریت هماهنگی در برگزاری کرسی‌های ترویجی در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.

حسین وحدتی دبیر کمیته دستگاهی در امور کرسی‌های ترویجی  بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در ابتدای این جلسه گفت: این جلسه باهدف انتقال تجربیات بین دو دانشگاه امام رضا (ع)  و علوم اسلامی رضوی و بنیاد پژوهش‌های اسلامی و همچنین ارتقا سطح کیفی کرسی‌های ترویجی تدارک دیده‌شده است.

وی بابیان اینکه کرسی‌های ترویجی زیرمجموعه کرسی‌های آزاداندیشی هستند، گفت: از سال 1383 که مقام معظم رهبری به تمام نهادهای علمی – پژوهشی توصیه کردند کرسی‌های آزاداندیشی را در دو قالب تخصصی و ترویجی برگزار کنند، اهمیت این موضوع بیشتر شد.

وحدتی ادامه داد: کرسی‌های آزاداندیشی در قالب حوزه‌های نظریه‌پردازی برگزار می‌شود و سطح بالایی دارد در این نوع از کرسی‌ها، نظریه در کمیته مطرح می‌شود و صاحب‌نظران آن نظریه را تحلیل و بررسی می‌کنند تا به اثبات برسد ازاین‌رو کار سخت و دشواری است.

وی عنوان کرد: به همین منظور مراکز علمی و پژوهشی بیشتر به سمت برگزاری کرسی‌های ترویجی می‌روند و فلسفه برگزاری این کرسی‌ها، رشد فضای عقلانی در سراسر کشور و برقراری ارتباط و تعامل هر چه بیشتر با سایر مراکز علمی در راستای ارائه ایده‌های علمی و نقد آنان است.

این مقام مسئول کرسی‌های ترویجی را درواقع تمرینی برای پژوهشگران در برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی دانست و اظهار کرد: در کرسی ترویجی ارائه‌دهنده موضوع مقاله خود را ارائه می‌دهد و دو ناقد به‌نقد آن موضوع می‌پردازند که در این راستا اشکالات و نقدها بررسی‌شده و ارائه‌دهنده کار بی‌عیب و نقصی به جامعه علمی تقدیم می‌کند.