نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1398/11/24     ساعت:   09:23:45
بازدید:   98
 
 
مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ مقاومت در سایه‌ی ایمان به خدا و اعتماد به وعده‌ی الهی میسر می‌شود

حجت‌الاسلام مهدی شریعتی تبار گفت: مقاومت جز در سایه‌ی ایمان به خداوند متعال و اعتماد به وعده‌ی الهی امکان‌پذیر نیست. به گزارش اداره روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی...


حجت‌الاسلام مهدی شریعتی تبار، مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، در ویژه‌برنامه‌ای که در محل نمازخانه بنیاد برگزار شد، به آیات 24 تا 27 سوره مبارکه ابراهیم اشاره و اظهار کرد: خداوند متعال در این آیات در قالب دو تشبیه جریان حق و باطل را به تصویر کشیده است.

وی افزود: خداوند کلمه طیبه را به شجره‌ای تشبیه کرده  است که اصل و ریشه‌اش استوار است و شاخ و برگش در فضا متعالی است؛ شجره طیبه همان توحید و ایمان و نظام اجتماعی، سیاسی برخاسته از توحید است و نقطه مقابل آن کلمه شرک، استکبار و نظام‌های سیاسی برآمده از آن است.

این پژوهشگر بابیان اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران بر تفکر توحیدی و شعار الله‌اکبر استوار است، اظهار کرد: طبق آیات 24 تا 27 سوره مبارکه ابراهیم خداوند کسانی که ایمان آوردند را در دنیا و آخرت در عقیده و ایمانشان ثابت‌قدم می‌دارد.

وی ابراز کرد: انقلاب‌ اسلامی  و نظام جمهوری اسلامی ایران شجره‌ طیبه‌ هستند و همان‌طور که خداوند متعال در آیه 24 سوره ابراهیم می‌فرمایند: «آیا ندیدی چگونه خداوند «کلمه طیبه» را به درخت پاکیزه‌ای تشبیه کرده که ریشه آن در زمین ثابت و شاخه آن در آسمان است»؛ انقلاب اسلامی نیز شجره طیبه و داراى نظام حساب‌شده‌ای است.

این پژوهشگر تصریح کرد: این شجره دارای ریشه و شاخه‌هایی است که هرکدام مأموریت و وظیفه‌اى را بر عهده‌دارند و انقلاب اسلامی همانند درخت پاکیزه‌ای است که در حال رشد و نمو بوده و پویا و سرزنده است.

وی تصریح کرد: اصل و ریشه این شجره طیبه ثابت و مستحکم است، به‌گونه‌ای که طوفان‌ها و تندبادها نمى‌توانند آن را جابجا کنند و توانائى آن را دارد که شاخه‌هاى سر به آسمان کشیده‌اش را در فضا در زیر نور آفتاب و در برابر هواى آزاد معلق نگاه دارد و حفظ کند؛ چراکه شاخه هر چه سر کشیده‌تر باشد، باید متکى به ریشه قوى‌تر باشد.

مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی افزود: نظام اسلامی ما با تفکر توحیدی و شعار الله‌اکبر و با گفتمان توحیدی به تعبیر قرآن ربنا الله تاکنون استوار مانده است و دست دشمنان و تمامی مستکبران عالم را از این سرزمین کوتاه کرده است.

وی با اشاره به حدیثی از امام حسن عسگری (ع) گفت: دو خصلت ایمان به الله و خدمت به مردم فوق همه خصلت‌هاست؛ نظام جمهوری اسلامی ایران 41 سال توانسته بر پایه این دو خصلت یعنی باور به خدا و خدمت به مردم در مقابل تمام توطئه‌های استکبار ایستادگی کند.