نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1398/12/11     ساعت:   17:34:18
بازدید:   106
 
 
مروری بر فعالیت‌های یک‌ساله بنیاد پژوهش‌های اسلامی؛ بنیاد پژوهش‌های اسلامی، تکیه‌گاه پژوهشی آستان قدس رضوی

اداره روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در سال 1363 تأسیس‌شده است و از ابتدای تأسیس تاکنون توفیق یافته 2 هزار عنوان کتاب و طرح‌ پژوهشی را در قالب 4 هزار جلد اثر منتشر کند.8 گروه پژوهشی با محوریت مطالعات قرآن، فقه و اصول، حدیث، فلسفه و کلام اسلامی، سیره و فرهنگ رضوی، تعلیم و تربیت اسلامی، اخلاق، انقلاب و تمدن اسلامی و احیاء تراث در این مرکز مشغول به فعالیت هستند که به تولید آثاری با موضوعات و مباحثی همچون معماری، هنر، روانشناسی، جغرافیای جهان اسلام و... می‌پردازند؛ رسالت این مرکزعلمی-پژوهشی ارائه معارف قرآن و اندیشه‌های ناب اسلامی متناسب با گروه‌های مختلف است و درواقع می‌توان این مجموعه را تکیه‌گاه و بازوی پژوهشی آستان قدس رضوی دانست. در این گزارش، مروری بر فعالیت‌های یک‌ساله این مرکز شده است.


انتشار بیش از 130 اثر

این مرکز علمی – پژوهشی از ابتدای سال تاکنون 131 اثر پژوهشی را به چاپ رسانده است که از این تعداد 89 اثر چاپ نخست و 42 عنوان کتاب چاپ مجدد شده است. همچنین پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 20 عنوان کتاب چاپ نخست و 10 اثر نیز تجدید چاپ‌شده و روانه بازار نشر شود.

تولید آثار فاخر

بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی علاوه بر انتشار آثاری با موضوعات مختلف، توانسته آثار فاخر و ارزشمندی را تولید و روانه بازار نشر کند؛ از این میان، می‌توان به اثر «عبقات الانوار» اشاره کرد که  تاکنون 4 جلد از آن منتشرشده است و جلدهای دیگر در حال انجام است. همچنین اثری با عنوان «سید مرتضی» که تاکنون 22 جلد از آن با همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ودارالحدیث  قم منتشرشده است؛ این مجموعه 60 جلدی است که 38 جلد آن در ماه‌های آینده به چاپ خواهد رسید.«المعجم فی فقه اللغه القرآن و سرالبلاغه» نیز از دیگر آثار فاخر و ارزشمندی است که 38 جلد از آن  منتشرشده و پیش‌بینی می‌شود دوره 66 جلدی آن در آینده منتشر شود. اثر «قاضی نورالله شوشتری»  نیز با همکاری دبیرخانه همایش قاضی نورالله تا پایان سال جاری منتشر خواهد شد  20 جلد از این اثر تاکنون منتشرشده و در اختیار علاقه‌مندان قرارگرفته است. همچنین  دومین جلد از کتاب «دائره‌المعارف آستان قدس رضوی»، نیز در انتظار تقریظ تولیت آستان قدس رضوی برای مقدمه اثراست.

رشد 70 درصدی فروش کتاب

این مرکز امسال در مقایسه با مهروموم‌های گذشته، با رشد 70 درصدی فروش آثار خود مواجه شده است. همچنین این مرکز، بر اساس فروش تعداد جلد 20 درصد افزایش داشته است و درمجموع 220 هزار جلد اثر را به فروش رسانده و در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.

برگزاری 70 همایش علمی و کرسی ترویجی

یکی از اقدامات این مرکز علاوه بر انتشار آثار در موضوعات مختلف، برگزاری همایش‌های علمی و  کرسی‌های ترویجی با محوریت نقد و بررسی اثر است که از ابتدای سال تاکنون، 40 همایش علمی و 30 کرسی ترویجی درمجموع 70 ویژه‌برنامه در این راستا برگزارشده است.

«نسبت تربیت، توسعه و پیشرفت در منظومه انقلاب اسلامی»، «منزلت تربیت در منظومه انقلاب اسلامی»، «راه‌های ترویج سبک زندگی اسلامی» و... برخی از عناوین نشست‌های برگزارشده در این مرکز است، همچنین کرسی‌های ترویجی به‌صورت میان‌رشته‌ای و تخصصی و با موضوعاتی همچون مطالعات قرآنی،‌ حدیث پژوهی، اندیشه اسلامی، هنر و معمای اسلامی، بین‌الادیان، اخلاق و تربیت اسلامی،‌ بیانیه گام دوم انقلاب، مفاخر اسلامی برگزارشده است.

31 بازدید از بنیاد پژوهش‌های اسلامی

بازدید مراجع و نخبگان علمی از بنیاد پژوهش‌های اسلامی از دیگر اقدامات این مرکز است؛ در همین راستا از ابتدای سال تاکنون 31 برنامه بازدید به‌صورت فردی و گروهی از بنیاد انجام‌شده است می‌توان به بازدید آیات عظام، جوادی آملی، سبحانی، امامی کاشانی، ری‌شهری، سعیدی (تولیت قم)، ممدوحی، سیدان، شب‌زنده‌دار، حاج علی‌اکبری، علیمردانی، تولیت حرم حضرت زینب (س) و همچنین حجت‌الاسلام ‌قرائتی، دکتر حداد عادل، منذر حکیم و کاردینال میشل دوبست،‌ پروفسور پاتریک رینگنبرگ اشاره کرد.

حضور در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی

بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ضمن حضوری موفق در نمایشگاه‌های داخلی، در سطح بین‌الملل  نیز حضور فعالی  داشته است؛ این مرکز در سال جاری ضمن حضور در چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد و نمایشگاه قرآن و عترت تهران  درمجموع به معرفی  500 اثر در حوزه مطالعات قرآنی و سیره اهل‌بیت (ع) پرداخته است. این مرکز همچنین در نمایشگاه کتاب عراق حضور یافت به معرفی آثاری به زبان عربی پرداخت.

انعقاد تفاهم‌نامه با مراکز علمی

به‌منظور گسترش همکاری‌های علمی بین بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و سایر مراکز علمی، پژوهشی این مرکز توفیق داشته در سال جاری با مراکز نشر آثار دیجیتال همچون نور، قائمیه، نشریات علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری تفاهم‌نامه همکاری امضا کند.

انتشار سال‌شمار قدس رضوی

بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی همه‌ساله به تهیه و توزیع تقویم قدس رضوی با ویژگی‌هایی منحصربه‌فرد اقدام کرده است. این تقویم همواره با استقبال فراوانی از سوی مراکز پژوهشی، علمی و جامعه اسلامی و ایرانی مواجه شده و علاقه‌مندان بسیاری دارد. امسال نیز در آستانه نزدیک شدن به ایام پایانی سال و در آستانه فرارسیدن سال نو‌، تقویم سال 1399 را تهیه و آماده توزیع کرده است.

این مرکز همچنین با پشتوانه 35 سال تجربه انتشار تقويم قدس رضوي، براي نخستين سال اقدام به تهيه تقويم روميزي 1399 کرده است. یکی  از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این تقویم این است که در گزینش احادیث و پیام‌ها به مناسبت روز توجه شده و درواقع بین مناسبت، حدیث و پیام ارتباط معنایی وجود دارد. درج مناسبت‌های مرتبط با حضرت رضا (ع) و احادیث آن امام همام، ذکر مأخذ احادیث، درج اوقات قمر در عقرب، شاخص قبله در خرداد و تیر نیز از دیگر ویژگی‌های این تقویم به شمار می‌رود. همچنین این مرکز در سال جاری، اقدام به تدوین تقویم انگلیسی 2020، تقویم عربی 1442 و سال‌شمار حدیثی 1399 کرده است که برای مراحل تهیه و تدوین و انتخاب محتوای این تقویم‌ها کارگروه‌هایی تشکیل داده است.

برگزاری 40 نشست و همایش علمی توسط نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی در قم

دو سال از تأسیس نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم می‌گذرد؛ این مرکز طی این مدت فعالیت‌های علمی –پژوهشی مختلفی را به جامعه علمی ارائه کرده است و توفیق یافته از ابتدای فعالیت خود 5 همایش، 7 کرسی ترویجی 22 نشست علمی و 6 نقد کتاب همراه با رونمایی اثر را با موضوعات قرآن، حدیث، تاریخ، کلام، فقه و علوم اسلامی برگزار کند.