نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1398/12/17     ساعت:   13:54:33
بازدید:   55
 
 
مروری بر آثار بنیاد پژوهش‌های اسلامی با محوریت امام علی (ع)

در آستانه سالروز ولادت باسعادت و فرخنده امیرالمؤمنین (ع)، بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، آثار منتشرشده خود با محوریت سیره این امام همام را معرفی و پیشنهاد می‌کند. به گزارش اداره روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی...


یکی از مأموریت‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی انتشار آثار علمى و اسلامى و معرفی سیره معصومین (ع) و سرگذشت نامه‌ها باهدف ترویج و نشر فرهنگ اسلامى است.

«علی (ع) و قریش»، «راه علی (ع)»، «از علی آموز اخلاص عمل»، «حکومت امام علی (ع)»، «حکومت اسلامی و رفتار کارگزاران با مردم از دیدگاه امام علی (ع)»، «امام علی (ع) و خلفا»، «امام علی (ع) نماد حکومت حق» ازجمله عناوین آثاری است که به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، با موضوع  سیره وزندگی امام علی (ع) منتشر و روانه بازار نشر شده است.

«شمائل علی فی القرآن و السنة»، «النص الجلی فی اثبات ولایة علی (ع)»، «الحکم من کلام الإمام امیرالمؤمنین علی (ع)» و... نیز از دیگر عناوین آثار منتشرشده این مرکز علمی- پژوهشی با موضوع امام علی (ع) است که به زبان عربی به چاپ رسیده است.

«اسماء و القاب امیرالمؤمنین علی بن ابی‌طالب (ع)» یکی از آثاری است که  القاب و اوصاف امام علی (ع)  که حکایتگر آفاقی از وجود ایشان است را به‌عنوان الگوهایی برای رهپویان کمال و فضیلت تقدیم می‌کند. این اثر به همت علی‌اصغر شکوهی قوچانی تهیه و تنظیم‌شده است.

«امیرالمؤمنین (ع) اسوه وحدت»، همچنین عنوان دیگر اثری است که خلافت اسلامی و ریشه‌یابی بی‌طرفانه اختلافات در عین حفظ وحدت و اخوت اسلامی را تحلیل می‌کند. این اثر حضرت علی (ع) را انسانی برجسته و درعین‌حال باروحی به عظمت آفرینش معرفی می‌کند. این کتاب به قلم توانای محمدجواد شری نگاشته شده و محمدرضا عطایی این اثر را ترجمه کرده است.

کتاب «امام علی (ع) نماد حکومت حق»، نیز تحقیقی مستند و تحلیل درباره ویژگی‌های حکومت علوی و آزادی در حکومت امام علی (ع) است. عزیز سید جاسم مؤلف این اثر، کوشیده، با توجه به عرصه‌های گوناگون زندگی سراسر اخلاص و جهاد امام، موضع‌گیری‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی حضرتش را بررسی کند.

«علی و قریش» نوشته حسام شحاده، گذری بر تاریخ اسلام از آغاز تا خلافت حضرت علی (ع) و نقش برجسته ایشان در جای‌جای تاریخ اسلام دارد. در این اثر، سیاست قریش در برابر رسول‌الله (ص)، ستیزه‌جویی و درشت‌گویی نسبت به خاتم پیامبران، موضع سازش‌ناپذیر حضرت علی (ع) در برابر دشمنان بیرونی و درونی، جان‌فشانی علی (ع) در میدان‌های مختلف جنگ، موضع‌گیری علی (ع) پس از به خلافت رسیدن عثمان و... به‌صورت موشکافانه بررسی‌شده و در هر یک از این حوادث تاریخی، نقش علی (ع) و تأثیر ایشان بر رویدادها بررسی‌شده است.

کتاب «علی و قریش» دربردارنده ۵ باب است که تاریخ اسلام را از ابتدا تا زمان تولد، خلافت و امامت حضرت علی (ع) و برکناری ایشان از خلافت و... بحث می‌کند. این کتاب، اثری تحقیقی است که نویسنده سعی کرده نکته‌هایی را که در کتب تاریخی بازگفته نشده، بیان کند.