نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1399/02/24     ساعت:   17:35:07
بازدید:   68
 
 
پژوهشگر گروه کلام و اندیشه اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی تاکید کرد: ضرورت گسترش پژوهش‌های کاربردی در حوزه پژوهش

پژوهشگر گروه کلام و اندیشه اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی بر ضرورت گسترش پژوهش‌های کاربردی در حوزه پژوهش تاکید کرد.حسين لطيفي پژوهشگر گروه کلام و اندیشه اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اداره روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی...


پژوهشگر گروه کلام و اندیشه اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی بر ضرورت گسترش پژوهش‌های کاربردی در حوزه پژوهش تاکید کرد. وی به اقدامات این گروه اشاره کرد و گفت: گام نخست در حوزه پژوهش،گسترش پژوهش‌های کاربردی است که در این راستا دو اقدام اساسی به طور همزمان و موازی انجام می‌شود.
این محقق ادامه داد: اولین اقدام، ارائه عناوین تحقیقاتی یا طرح‌های تحقیقاتی از پیش تعیین شده از سوی محققان و پژوهشگران بنیاد پژوهش‌های اسلامی است که عناوین و طرح‌های پژوهشی پس از جمع‌آوری در اختیار پژوهشگران قرار خواهد گرفت.
لطیفی دومین اقدام را تشویق محققان و پژوهشگران به برقراری ارتباط با سایرارگانهای دولتی یا بخش خصوصی با تامین وام بلا عوض برای طرح‌های پژوهشی دانست و گفت: در این راستا شرایط لازم جهت عقد قرارداد با اینگونه مراکز و تسهیل وام‌های بلا عوض در چارچوب مقررات بنیاد فراهم می‌آید.
به گفته این پژوهشگر، امروزه کمیت و کیفیت مقالات و مجلات علمی منتشر شده در یک کشور به عنوان یکی از شاخصهای توسعه یافتگی و اعتبار علمی آن کشور در سطح بین المللی به حساب می آید و یکی از عوامل اصلی پیشرفت هر کشوری میزان تولید و تأثیر انتشارات علمی آن کشور است، از همین رو مجلات علمی یکی از ابزارهای مهم شکوفایی علمی،صنعتی و فناوری است.
لطیفی افزود: مجلات علمی از طرفی بین مجامع علمی و محققین ارتباط برقرار می‌کنند و از سوی دیگر نیز روح نقادی و اندیشه‌ورزی را بین محققان و  پژوهشگران تسهیل می‌بخشند؛ از این رو پیگیری و اخذ امتیاز و انتشار حداقل سه مجله علمی پژوهشی در حوزه‌های علوم عقلی، ادیان و مذاهب اسلامی، سیره و علوم اهل بیت(ع) ضروری است.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: در خواست تشکیل و ایجاد گروههای پژوهشی از جمله ادیان و مذاهب، کلام جدید، دین پژوهی و آینده پژوهی گام دیگری است که در گروه کلام و اندیشه اسلامی پیگیری می شود.