نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1399/03/01     ساعت:   09:05:39
بازدید:   107
 
 
به همت بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی؛ ششمین جلد از کتاب «ینابیع المودة لذوی القربی» منتشر شد

ششمین جلد از کتاب «ینابیع الموده لذوی القربی» (فضایل اهل بیت(ع) در کتب اهل سنت) توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ترجمه و روانه بازار نشر شد.به گزارش اداره روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی...


«ینابیع الموده لذوی القربی»؛ چشمه‌سار دوستی و محبت به ‌ذوی‌القربی کتابی درباره زندگانی اهل بیت پیامبر اسلام(ص)، فضایل آنان و ارزش مودت ایشان به خصوص حضرت علی(ع) است که آن را سلیمان بن ابراهیم قندوزی حنفی، از عالمان اهل سنت حنفی مذهب، در قرن سیزدهم هجری نوشته است.
مؤلف، کتاب را در 100باب با موضوعات مختلف و بدون نظم خاصی آورده و در آن از منابع شیعی هم استفاده کرده است. در خطبه آغازین کتاب چنین آورده شده است: «آن را به سبب ارتباط با خویشاوندان رسول اکرم(ص) ینابیع المودة نامیده‎ام؛ همان کسانی که اهل عبا و اسباب سعادت عظمی و سرچشمه‌های برکات کبری هستند، تا رضای خدا و شفاعت رسول خدا(ص) و اهل بیت(ع) او پی جویند».
در جلد ششم این اثر در 30 باب به موضوعات و مباحثی همچون سخنان حضرت علی(ع)، سیمای حضرت مهدی(عج) در نهج‌البلاغه، تحقیق درباره حدیث «پس از من 12 خلیفه خواهد بود»، سخنان امام رضا(ع) و امام جعفر صادق(ع) درباره حضرت مهدی(عج)، حکمت‌ها، گفتارهای معنوی، جواهر قدسی و معارف، سخنانی از اهل بیت(ع) در وصف امام، در بیان بشارت عیسی بن مریم به نبوت حضرت محمد(ص) و... پرداخته شده است.
سخن امیرمؤمنان علی(ع) در شناسایی احادیث صحیح، ذکر برخی دعاها و مناجات‎های صحیفه کامله امام همام زین العابدین(ع) که زبور اهل بیت(ع) است، ملاقات‎کنندگان با صاحب الزمان مهدی(عج) پس از غیبت کبری و... از دیگر موضوعات مطرح شده در این اثر است.
مؤلف در مقدمه کتاب انگیزه خود را از تألیف این اثر این گونه بیان می‌کند: «هدف از تألیف این کتاب، آن بوده است که خدای متعال در قرآن کریم اجر تبلیغ رسول اکرم(ص) را مودت اهل بیت(ع) قرار داده و آن را واجب کرده است».
در این کتاب بدون آنکه تنظیم خاص و فصل‎بندی کاملی داشته باشد، مطالبی درباره مناقب امیرمؤمنان علی(ع) و چند تن از اهل بیت پیامبر(ص) مانند امام حسن(ع)، امام حسین(ع) و امام عصر(عج) نقل شده است.
در مجموع، در کتاب ینابیع، به بخشی از زندگانی اهل بیت(ع) و مناقب آنان و به ویژه حضرت علی(ع) پرداخته شده و تمام مطالب آن جمع‌آوری روایات پیشینیان است و ترتیب و تنظیم خاصی در کتاب دیده نمی‌شود؛ برای نمونه، نویسنده در بین نقل فضائل علی(ع) باب دیگری درباره فضائل همه اهل بیت(ع) آورده و دوباره به مهدی (عج) پرداخته است.
گفتنی است: این اثر توسط محمد تقدمی صابری از پژوهشگران بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ترجمه شده و در شمارگان 500 نسخ در قطع وزیری منتشر و روانه بازار نشر شده است.