نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1399/04/12     ساعت:   17:55:56
بازدید:   104
 
 
نشست «احکام در روایات امام رضا(ع)» برگزار شد

همزمان با ایام دهه کرامت نشست «احکام در روایات امام رضا(ع)» در بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.به گزارش اداره روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی...


آیت الله سید احمد حسینی خراسانی نماینده مردم خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری در این نشست که امروز با حضور حجت الاسلام سید محمود مرویان حسینی مدیر عامل بنیاد پژوهش های اسلامی و جمعی از پژوهشگران و محققان برگزار شد، عنوان کرد: در نگاه توحیدی و اسلامی اساس عقل است و اثبات وجود آفریدگار و نبوت و امامت تنها از طریق عقل صورت می گیرد.

وی ابراز کرد: وقتی اصل و اساس توحید، نبوت و امامت توسط عقل به اثبات رسید و پذیرفته شد، باید در برابرش تسلیم شده و بندگی کنیم. تمام دغدغه و مناقشاتی که وجود دارد، در حوزه عقلانی و برهانی حل می شود و عقل حجت بلا منازع می گوید، در برابر آنچه پذیرفتید باید تسلیم شوید و هر گونه چون و چرا کردن خلاف عقل است.

نماینده مردم خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری،  اوج ایمان و اسلام؛ بندگی عقل و تسلیم و تعبد محض است زیرا اسلام دین عقل و عقلانیت است و در قرآن و سنت ائمه اطهار(ع) بهره بیشتری جهت فراهم آوردن شکوفایی عقل باز شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: در قرآن کریم بخشی به نام «علل الشرایع، حکم الاحکام و علت الخلقه» و همچنین فلسفه تشریع و عبودیت و بندگی گشوده شده و آیات فراوانی در این خصوص وجود دارد و در بسیاری از موارد علت آفرینش تشریع و دستورات اخلاق بیان شده است.

آیت الله حسینی خراسانی گفت:  بحث «علل الشرایع و حکم الاحکام و فلسفه تشریع» برای نخستین بار در عصر امام رضا(ع) توسط ایشان مطرح شده است و از این رو بخش قابل توجهی از کتاب «عیون الاخبار» به احادیثی با این موضوع پرداخته است.

وی خاطر نشان کرد: فلسفه تشریع موضوع تازه و از راه رسیده ای نیست و اگر قرار است گوشه ای از دهها، صدها و هزاران علت و فلسفه احکام گفته شود باز هم باید به مبدا و معادی برگردد؛ کلام قرآن،رسول الله(ص) و ائمه اطهار(ع) مبدا و معاد است.

این عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ادامه به فلسفه ضرورت امامت در جامعه اشاره کرد و گفت: جامعه بدون رهبر اداره نمی شود و رهبر باید جامع الشرایط و پیرو خاندان عصمت و طهارت(ع) باشد.

وی خاطر نشان کرد: امروزه تمامی جهان خواران در  صدد هستند که اینگونه به همگان القا کنند، در ایران نارضایتی عمومی رشد فزاینده ای دارد، نظام ایران ناکارآمد است و جمهوری اسلامی قادر به حل معضلات و مشکلات خود نیست، اما در واقع جمهوری اسلامی ایران توانسته در شرایط تحریم، رکود اقتصادی و شرایط کرونا با قدرت ایستادگی کند و مردم این کشور همواره در شرایط سخت پای انقلاب خود ایستاده اند.

آیت الله حسینی خراسانی اضافه کرد: البته مشکلات وجود دارد اما نه آن گونه که دشمن به مردم القا می کند و ما در این شرایط سخت در اوج قدرت هستیم و این همه شکوه، عظمت، ایستادگی و پیشرفت به برکت وجود رهبری شجاع، دلیر، حکیم و دلسوز و فداکار است.