نویسنده:   غلامرضا کحلکی     تاریخ نگارش:   1399/04/31     ساعت:   09:23:24
بازدید:   91
 
 
نگاهی به آثار بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با محوریت امام جواد(ع)

هم‌زمان با سالروز شهادت نهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت امام جواد(ع)، بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، به‌منظور آشنایی هر چه بیشتر خوانندگان با سبک و سیره این امام بزرگوار به معرفی آثار منتشرشده این بنیاد با محوریت این امام همام پرداخته است به گزارش اداره روابط عمومی و بین‌الملل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی...


کتاب‌های «امام محمد بن علی الجواد(ع)» و«نگاهی گذرا بر زندگی امام جواد(ع)»، ازجمله آثاری است که با محوریت امام جواد(ع) در بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی، به چاپ رسیده است.
 
کتاب «امام محمد بن علی الجواد(ع)»، ویژگی‌های منحصر کننده امامت این امام بزرگوار را بازگو می‌کند. فضایل اخلاقی، دعاهای امام جواد(ع)، شیوه برخورد این امام بزرگوار با دستگاه حکومت و رهبری، نقش امام نهم شیعیان درحرکت تاریخی اسلام و قیام علویان از موضوعات مهم این اثر ارزشمند به شمار می‌رود. این اثر به موضوع زندگی و شخصیت بزرگوار امام جواد(ع) پرداخته و نگارنده در مقدمه این اثر روش‌های پژوهش در زندگانی امامان را موردبحث و بررسی قرار داده است.
«عبدالزهرا عثمان محمد» مؤلف این کتاب معتقد است، باید شایستگی‌ها و فضایل اخلاقی و خدمات امامان به اسلام و شرح دشواری‌ها و گرفتاری‌هایی که گریبان گیر امامان شده است، بیان شود.
این کتاب در قطع رقعی به چاپ رسیده است که خواننده را با سبک و سیره این امام بزرگوار آشنا می‌کند.
کتاب «نگاهی گذرا بر زندگی امام جواد(ع)» نیز دربردارنده گوشه‌هایی از زندگی سراسر اسوه نهمین سپهر آسمان ولایت و امامت است.
این اثر در دو بخش تدوین‌شده است. بخش نخست شامل مباحثی در خلقت انوار ائمه اطهار(ع) و ولادت امام جواد(ع)، معجزات امام در کودکی، نص بر امامت، نصایح و... و بخش دوم شامل مجموعه‌ای از اشعار در مدح این امام است.
کتاب «نگاهی گذرا بر زندگی امام جواد(ع)»، با محوریت امام نهم شیعیان(ع)، به قلم توانای «سید عبدالرزاق مقدم» نگاشته شده و در قطع وزیری در اختیار کتاب دوستان قرارگرفته است.