نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1399/05/08     ساعت:   12:07:30
بازدید:   29
 
 
همزمان با فرا رسیدن نهم ذی الحجه «روز عرفه»؛ کتاب «خداشناسی در دعای عرفه امام حسین(علیه السلام)» معرفی شد

بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی همزمان فرا رسیدن نهم ذی الحجه «روز عرفه» کتاب «خداشناسی در دعای عرفه امام حسین(علیه السلام)» را معرفی کرد.به گزارش اداره روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی...


دعای عرفه حضرت سید الشهداء(علیه السلام) علاوه بر آنکه از زبان حجت خدا و امامی معصوم جاری شده است، شامل مطالب عرفانی و عمیقی در مبحث خداشناسی است که کمتر در ادعیه دیگر می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد. کتاب «خداشناسی در دعای عرفه امام حسین(علیه السلام)»، در 3 فصل «کلیات»، «توحید در دعای عرفه» و «اسماء و صفات الهی»، تنظیم و تدوین شده و برخی مطالب با ادله عقلی و مؤیدات قرآنی و روایی بیان شده تا تاثیری بیشتر در فهم خوانندگان داشته باشد.

در بخشی از این کتاب آمده است: بدون شک نخستین و والاترین هدف مکتب‌های الهی به ویژه مکتب حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی(صلی الله علیه و آله و سلم)، مسئله توحید و شناخت آفریدگار جهان است. شناخت خداوند ضامن ایجاد تکامل انسانی و معنوی و در نتیجه سعادت اجتماعی و برقراری نظام عالی زندگی و کلید ایجاد جامعه ایده آل انسانی است.

سید مسعود عمرانی نویسنده این اثر، مبحث خداشناسی با اقتباس از دعای عرفه با رویکرد فلسفی- عرفانی را در این کتاب مورد بررسی قرار داده است و متن عربی دعای عرفه در این نسخه، از نسخه‌های قدیمی «اقبال الاعمال» گرفته شده که مطابقت کامل با متن دعای عرفه در «مفاتیح‌الجنان» دارد. همچنین در ترجمه برخی از آیات قرآن از ترجمه مهدی الهی قمشه‌ای و در ترجمه عبارت دعای عرفه از ترجمه حمیدرضا شیخی استفاده شده است.

«بررسی حقیقت دعا، سند و کتاب‌شناسی دعای عرفه»، «تبیین بهترین روش شناخت خدا با الگوگیری از دعای عرفه»، «تجلی توحید و اقسام آن (ذاتی، صفاتی، فاعلی و عملی) در دعای عرفه»، «توضیح اسماء و صفات حق تعالی (امّهات الاسماء و اسماء ذات، صفات و افعال»، برخی از موضوعات این اثر است.همچنین «مظاهر کلی عدل الهی»، «قضا و قدر»، «سرنوشت و اختیار» و «نظام احسن خلقت» و ... را می‌توان از دیگر موضوعاتی دانست که در این نوشتار به آن‌ها پرداخته شده است.

این اثر در شمارگان 3 هزار نسخه در قطع وزیری تهیه و تنظیم شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.