نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1399/05/09     ساعت:   18:46:27
بازدید:   135
 
 
پژوهشگر بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی مطرح کرد؛ مسلم بن عقیل؛ پیشتاز حماسه عاشوراء

پژوهشگر بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی مسلم بن عقیل را پیشتاز حماسه عاشورا دانست و گفت: حضور او در کوفه موجب آشکار شدن تزویر و ریاکاری امویان شد.به گزارش اداره روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی...


حجت الاسلام و المسلمین مهدی شریعتی تبار در سالروز شهادت مسلم بن عقیل اظهار کرد: مسلم بن عقیل از تبار پاک بنی‌هاشم و نواده حضرت ابوطالب عموی پیامبر‌(ص) است؛ او پیش از حادثه کربلا در رکاب امیر المومنین حضرت علی(ع) بود و دلاوریها، فداکاریها و رشادت‌های فروانی از خود نشان داد؛ از جمله در جنگ صفین و حکومت امیر المومنین یکی از نقش آفرینان معرکه نبرد بود و جناح راست سپاه امیر المومنین در دست او بوده است.

این پژوهشگر در ادامه به تبیین شخصیت مسلم بن عقیل پرداخت و گفت:  مسلم بن عقیل از شخصیت‌های دینی بزرگ اسلام است، زیرا او نماینده خاص امام معصوم و هم در زمان امیر المومنین(ع) مورد توجه خاص حضرت بود؛ این شخصیت بزرگوار همچنین در دوران امام حسن مجتبی(ع) یار و یاور ایشان بود و از یاران با وفا و بر جسته آن حضرت به شمار می‌رفت.

وی ادامه داد: او پس از شهادت امام حسن(ع) همراه امام حسین(ع) رهسپار مکه شد و به عنوان نائب خاص و نماینده امام به کوفه اعزام شد؛ امام این اعتماد خاص را به ایشان داشت که او را به عنوان سفیر و کارشناس امور سیاسی و نظامی به کوفه فرستادند.

حجت الاسلام شریعتی تبار، امانت داری، تعهد، سابقه درخشان و بصیرت بالای مسلم در تبعیت از ولایت و جامعیت علمی و عملی، را از دلایل انتخاب او به عنوان نماینده امام حسین(ع) دانست و گفت: امام حسین(ع) درباره مسلم به مردم می فرمایند: «برادر، پسر عمویم و شخص مورد اعتماد اصحابم، یعنی مسلم بن عقیل را به سوی شما (مردم کوفه) می‌فرستم تا حقیقت امر شما را به من اعلام کند و آنچه از اجتماع شما برای او روشن می‌شود به من بنویسد».

وی به مهم‌ترین پیام‌هایی که می‌توان از سیره مسلم بن عقیل گرفت اشاره کرد و گفت: تبعیت مطلق او از امام عصرش و همچنین شجاعت و تبعیت از سنت نبوی در راه حق از ویژگیهایی است که در سیره مسلم قابل مشاهده است و می تواند برای نسل جوان جامعه امروز الگو باشد.

این پژوهشگر اظهار کرد: مسلم بن عقیل و شخصیت هایی همچون ایشان الگو و اسوه جامعه هستند و اگر شخصیت هایی همچون ایشان نبودند از فرهنگ واقعی اسلام اثری باقی نمانده بود؛ اساس مکتب اسلام مدیون خون‌ها و بصیرت‌های این افراد است.