نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1399/05/11     ساعت:   15:47:26
بازدید:   124
 
 
به همت بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «مناظرات امام رضا(ع) با علمای یهود» منتشر شد

«مناظرات امام رضا(ع) با علمای یهود» عنوان تازه ترین کتاب منتشر شده بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی است.به گزارش اداره روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی...


مناظرات امام رضا(ع) جزء نخستین جلسات مباحثه چند جانبه میان روسای ادیان تاریخ اسلام بود که ضمن آن شماری از اختلافات دینی مهم مطرح شد.

کتاب«مناظرات امام رضا(ع) با علمای یهود»  با عطف نظر به مناظرات حضرت(ع) با زعیم یهودیان ساکن در سرزمین های اسلامی (موسوم به راس الجالوت) نشان می دهد که امام رضا(ع) زوایای نوین را در الهیات تطبیقی اسلامی- یهودی گشوده است.ایشان رویکردی موثر را در گفت و گوهای بین الادیان اتخاذ کرده که هنوز از قابلیت الگوسازی برخوردار است.

همچنین این تحقیق اوضاع جوامع یهودی هم عصر با امام رضا(ع) و پیامدهای تاریخی مناظرات ایشان را مورد بررسی قرار داده است؛ بویژه اینکه بیانات امام رضا(ع) بخشی اساسی از جریاناتی است که از سده سوم هجری به بعد منجر به تغییراتی بنیادین در رویکردهای کلامی یهودیان شده است.

این اثر در 4 فصل به موضوعاتی همچون «ساختار نظام دینی یهودیان در دوران امام رضا(ع)»، «ارزیابی مناظرات امام رضا(ع) با مقامات راس الجالوت»،« پیشینه مناظرات یهودیان و مسلمانان» و« پیامدهای بعد از مناظرات امام رضا(ع)» می پردازد.

علیرضا ابراهیم (نویسنده) کار نگارش این کتاب را بر عهده داشته است و اثر حاضر را در دو سطح تهیه و تدوین کرده است و متن این کتاب را در تراز کسانی قرار داده که آشنایی مختصری با تاریخ اسلام و یهودیت دارند و زیرنویس ها نیز برای ارائه توضیحات بیشتر به خوانندگانی است که از چنین زمینه ای بهره مند نیستند.

ادوار تاریخی حضور یهودیان در خاورمیانه، نسبت جایگاه امام رضا(ع) و راس الجالوت،اهداف امام رضا(ع) از مناظره، تضعیف جایگاه راس الجالوت، پویایی مدارس دینی یهودی، تحولات علمی و ادبی در یهود، نگاه انتقادی برخی علمای مستقل یهودی نسبت به کتاب عبری و... از دیگر مباحثی است که در این کتاب آمده است.

کتاب«مناظرات امام رضا(ع) با علمای یهود» در شمارگان 500 نسخه در قطع وزیری تهیه و تدوین شده و در اختیار جامعه مخاطب علمی قرار گرفته است.