نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1399/05/11     ساعت:   17:58:23
بازدید:   142
 
 
بازدید رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی از پژوهشکده علوم اسلامی بنیاد پژوهش های اسلامی

رئیس سازمان علمی-فرهنگی آستان قدس رضوی از نزدیک با فعالیت ها و دستارودهای علمی، پژوهشکده علوم اسلامی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی بازدید کرد.به گزارش اداره روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی...


حجت الاسلام محمد حسن مهدوی مهر رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی امروز در جلسه ای که با حضور حجت الاسلام سید محمود مرویان حسینی مدیر عامل، حجت الاسلام علی جلائیان اکبرنیا معاون پژوهشی، حجت الاسلام دکتر مهدی مردانی گلستانی سرپرست پژوهشکده علوم اسلامی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی و جمعی از مدیران گروههای پژوهشی و اعضا شورای علمی برگزار شد، از نزدیک با فعالیت ها و دستارودهای علمی پژوهشکده علوم اسلامی بنیاد آشنا شد.

حجت‌الاسلام سید محمود مرویان حسینی مدیر عامل بنیاد پژوهش های اسلامی در ابتدای این جسله به معرفی پژوهشکده علوم اسلامی پرداخت و گفت: این پژوهشکده در سال 1397 با سه گروه پژوهشی فعالیت خود را آغاز کرده است و اهدافی همچون گسترش فرهنگ اهل بیت(ع)، تولید و ترویج علوم اسلامی، تربیت و توانمند سازی پژوهشگران نخبه را دنبال می کند.

وی ابراز کرد: کار پژوهشکده در ابتدا شناسایی حوزه های پژوهش و در گام بعدی استخراج مسئله های پژوهشی است، از همین رو طراحی مسئله های کاربردی با محوریت علوم رضوی از دیگر فعالیت های این مرکز است.

حجت الاسلام دکتر مهدی مردانی گلستانی سرپرست پژوهشکده علوم اسلامی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی نیز در ادامه این جسله با اشاره به شناخت جایگاه پژوهشکده گفت: برای اینکه پژوهشکده را در جایگاه خودش قرار دهیم در سه سطح باید فعالیت داشته باشیم نخست جایگاه آن باید در وزارت علوم وآستان قدس رضوی شناخته شود و توسعه نیروی انسانی در سطح بعدی است که باید به آن توجه داشت.

وی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که در خصوص علوم رضوی باید به آن توجه داشت، فهم و تحلیل احادیث امام رضا(ع) است؛ زیرا در زمینه گردآوری احادیث این امام همام، پژوهش ها و فعالیت های بسیاری انجام شده است،اما در مقام فهم و تحلیل احادیث رضوی نیازمند موضوع شناسی هستیم.

مردانی گلستانی تصریح کرد: برای نمونه ما درباره فقه الحدیث، مشکل الحدیث و اختلاف الحدیث که از موضوعات مرتبط با احادیث رضوی است مشغول به فعالیت هستیم و تا کنون مسائل پژوهشی متعددی را کشف و طراحی کرده ایم.

وی با بیان اینکه در نظر داریم کار جذب اعضا این پژوهشکده را هر چه سریع تر انجام دهیم، خاطر نشان کرد: خروجی پژوهش های انجام شده در این پژوهشکده، در قالب کتاب، مقالات و برگزاری کنفرانس، سمینار و‌ نشست های علمی به مخاطبان ارائه خواهد شد.

حجت‌الاسلام محمد حسن مهدوی مهر رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی نیز ضمن دیدار با اعضا پژوهشکده اسلامی و بررسی طرح ها، گفت: چشم انداز بنیاد پژوهش های اسلامی  باید راه اندازی چندین پژوهشکده باشد.