نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1399/05/15     ساعت:   12:16:48
بازدید:   105
 
 
همزمان با پانزدهم ذی‌الحجه و ولادت با سعادت امام علی‌ النقی‌(ع) صورت گرفت؛ مروری بر آثار بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با محوریت امام هادی(ع)

همزمان با پانزدهم ذی‌الحجه، ولادت با سعادت امام علی‌ النقی‌(ع)؛ دهمین امام شیعیان، بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، آثار منتشر شده خود با محوریت زندگی و سلوک این امام همام را معرفی می کند. به گزارش اداره روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی...


 «لمحات من حیاه الامام الهادی» عنوان یکی از آثار منتشر شده بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی است که با موضوع امام هادی(ع) نگاشته شده است. در این اثر زندگانی سراسر خیر و برکت امام هادی(ع) به شکلی کوتاه اما سودمند مورد بررسی قرار گرفته شده است.
محمد رضا سیبویه مولف این کتاب ضمن ارائه جلوه‌هایی از جنبه‌های شخصیتی امام هادی(ع)، به زندگانی سیاسی، روابط آن حضرت با مردم، فضایل اخلاقی و سیره علمی ایشان پرداخته و در پایان به فرزندان، شماری از اصحاب، نمایندگان آن حضرت و شاعرانی که مدح ایشان را گفته اند، اشاره کرده است.
اسماء، کنیه و القاب امام هادی(ع)، اجداد این امام بزرگوار، تاریخ و محل ولادت، بیان سیره، اخلاق و رفتار امام هادی(ع)، کرامات و... برخی از مطالب این کتاب هستند.
«الامام الهادی دراسه و الاحوال سیاسه و العصر» نیز نام دیگر کتاب ارزشمندی است که به قلم توانای عادل عبدالرحمن بدری نگاشته شده است.
در بخشی از این اثر آمده است: زندگانی امام هادی(ع) در دوران سخت خلیفه عباسی گذشت. متوکل عباسی که آن حضرت را در مقابل سیاست‌های حکومتی خود می دید، آن امام همام را در سامرا تحت نظر قرار داد، ولی وجود مبارک ایشان باعث خیر و برکت برای شیعیان و سایر مسلمان شد.
کتاب «امام هادی(ع) زندگی سرشار از جهاد و معجزه»، نیز از دیگر عناوین آثار بنیاد است که در 16 فصل به تحلیل جامع بر زندگی و سیره و شرایط تاریخی، فرهنگی و سیاسی دوره امامت آن حضرت می پردازد.
همچنین موضوعاتی از جمله، زندگی امام هادی(ع) در دوران مامون، معتصم و واثق، سیاست متوکل با امام هادی(ع)، متوکل و تخریب مرقد امام حسین(ع)، شخصیت‌های معاصر امام هادی(ع)، برخی از معجزات امام هادی(ع)، جزئیات پرونده متوکل، وهابیت، پسران و دختران متوکل، نقشه متوکل برای نابودی اهل بیت(ع) و شیعیان و... از دیگر مباحث این کتاب است.
این اثر ارزشمند به قلم توانای حجت‌لاسلام و‌المسلمین علی کورانی عاملی نویسنده بزرگ لبنانی، به زبان عربی به رشته تحریر درآمده و بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی در راستای رسالت خود که ترویج معارف اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است، آن را ترجمه و منتشر کرده است.
این نویسنده کوشیده است سیره امام علی الهادی(ع) را که سرشار از معجزه و جهاد است، بر اساس واقعیت بنویسد. او معتقد است: هر چند سیره یک شخصیت را می‌توان با شیوه‌های گوناگون نوشت و به تحلیل و برداشت‌های مختلف از آن پرداخت؛ اما من در این اثر کوشیدم تا حوادث زندگی آن امام و سخنان او را بر اساس واقعیت نقل کنم و برداشت و تحلیل را برعهده شخص خواننده بگذارم. زیرا مردم تشنه آموزه‌ها و سخنان امامان هستند.