نویسنده:   محمدحسین ولی پور     تاریخ نگارش:   1399/08/14     ساعت:   18:42:35
بازدید:   121
 
 
محقق و اقتصاددان روسی: نگاه امام علی(ع) به موضوع وحدت، نگاهی سرشار از عشق و علاقه است

عبدالکریم تاراس چرنیکو گفت: نگاه امام علی(ع) به موضوع وحدت، نگاهی راهبردی و سرشار از عشق و علاقه است.


به گزارش اداره روابط عمومی و بین الملل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، عبدالکریم تاراس چرنیکو محقق و اقتصاددان روسی در وبینار تخصصی «احترام به پیامبران الهی در ادیان و محکومیت اهانت به آنان» که به همت دبیرخانه همایش بین‌المللی امام رضا(ع)، گفتگوی ادیان و بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی و مرکز اطلاعات عالی انقلاب اسلامی، با حضور محمود واعظی رئیس مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی دانشگاه تهران، فوزی العلوی رئیس دانشگاه الزیتونیه، علی المخلبی استاد دانشگاه النوبه تونس برگزار شد، به تبیین بررسی اهمیت و جایگاه وحدت از دیدگاه امام علی(ع) در نهج البلاغه پرداخت.
وی ابراز کرد: نگاه امام علی(ع) به موضوع وحدت، نگاهی راهبردی و اسـاسی اسـت که از عمق عشق و علاقه ایشان به پیـامبر(ص) و تـداوم حـیات دین و امتش برمی خیزد. ایشان تداوم خط اسـلام و مـسلمانی را به عنوان یک اصل اساسی و مهم، سرلوحه فعالیتهای خود قرار داده بود.
این محقق و اقتصاددان روسی ادامه داد: وحدت و انسجام از دستورات اسلام، پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) است و قرآن کریم وحدت را موجب عزت و استحکام ملت‌ها می‌داند.
علی المخلبی استاد دانشگاه النوبه تونس نیز در ادامه این نشست به حریت و آزادی از دیدگاه غربیان اشاره کرد و گفت: توهین به مقدسات دین اسلام بر خلاف آزادی حقوق است.
وی افزود: در تفکر اسلامی و مکاتب غربی تفاوتهای اصولی و اساسی در بیان مرزهای آزادی و تعیین چارچوب آن وجود دارد. در منطق مکاتب غرب، آزادی را به قانون، یا به این که به آزادی دیگران لطمه‏ای وارد نیاید، محدود می‏کنند.
استاد مفتاح رحمت رئیس موسسه شهید مطهری اندونزی به آیاتی در مورد پیامبر گرامی اسلام(ص) اشاره کرد و گفت:
خداوند پیامبر بزرگ اسلام(ص) را برای هدایت تمام امت‌ها فرستاده است و حتی در ادیان مسیحی به آمدن پیامبر(ص) که اکمال تمام پیامبران گذشته است بشارت داده شده بود و توهین به پیامبر(ص) توهین به سایر پیامبران پیشین است.
فوزی علوی نیز از دیگر سخنرانان این نشست وبیناری اظهار کرد: توهین اخیر به مقدسات اسلام و پیامبر عظمیم الشان حضرت محمد(ص)، با سایر توهین‌ها تفاوت داشت و آن هم این بود که این توهین از سوی یکی از مقامات کشور فرانسه صورت گرفته است.
 وی با بیان اینکه مسلمانان باید بر علیه این اساعه ادب قیام کنند، گفت این توهینات موضع استعماری و استکباری دارد و توجیه آنان حقوق بشری است.
علوی ادامه داد: کشور فرانسه جنایات بسیاری را در الجزایر، سوریه و سایر کشورها انجام داده است و هزاران نفر از مردم این کشورها را به خاک و خون کشیده است.