نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1396/11/23     ساعت:   16:05:58
بازدید:   1393
 
 
تقویم قدس رضوی سال 1397 به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تألیف و منتشر شد.

تقویم قدس رضوی که از سال 1363 همه‌ساله به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، در قطع وزیری و با جلد گالینگور و طراحی زیبا و چشم‌نواز چاپ می‌شود؛ برای سال 1397 نیز تألیف و منتشر و روانه بازار شد.


تقویم قدس رضوی از سال 1363 همه‌ساله به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، در قطع وزیری و با جلد گالینگور و طراحی زیبا و چشم‌نواز چاپ می‌شود.
در این تقویم، برای هر روز از سال، متناسب با رخدادها و مناسبت‌های آن روز، آیه‌ای از قرآن یا حدیثی از معصومین (علیهم السلام)، با اعراب و ترجمۀ روان و ذکر مأخذ و نیز رهنمودی از بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، امام خمینی(ره) و مقام معظّم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درج شده است.
همچنین در هر روز روزشمار هجری شمسی، قمری و میلادی، رویدادها و مناسبت‌های گوناگون اسلامی، ملی و جهانی، اوقات شرعی تهران و مشهد و شمار هفته‌ها و روزهای گذشته و مانده تا پایان سال آمده است. از دیگر اطلاعات تقویم، تعیین زمان ورود و خروج قمر به برج عقرب در هر ماه، و روز و ساعت کسوف (خورشید گرفتگی) و خسوف (ماه گرفتگی) برای ادای فریضۀ نماز آیات است.
در بخش پایانی اطلاعات مختصری از زندگانی چهارده معصوم(علیهم السلام) در جدولی تنظیم شده است. همچنین روزهای تعطیل سال در نموداری جداگانه نشان داده شده و روش تعیین دقیق سمت قبله نیز با توجه به سایۀ شاخص به هنگام زوال ظهر مکۀ معظّمه در روزهای هفت خرداد و 25 تیر ارائه شده است.
به‌منظور دستیابی آسان و سریع، فهرست رویدادها و مناسبت‌های سال و نیز فهرست اعلام به‌گونه‌ای مستقل سامان یافته و جدول اختلاف ساعت ایران با سایر کشورهای جهان و روش تبدیل تاریخ هجری شمسی به قمری و میلادی و بالعکس، همراه با برج‌های دوازده‌گانۀ باستانی آورده شده است.
سرانجام شماره تلفن‌های مؤسسه‌ها و اداره‌های آستان قدس رضوی و مراکز مهم مشهد و تهران و پیش‌شماره شهرستان‌ها و کشورها و در پایان گزارشی مستند از تحول، توسعه و بالندگی آستان قدس رضوی در زمینه‌های گونا‌گون با تصاویر مناسب آمده است.