نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1396/12/27     ساعت:   14:46:00
بازدید:   351
 
 
نشست علمی «بررسی الگوی گفتمانی رهبر معظم انقلاب» برگزار شد. روزنامه خراسان - یکشنبه 27 اسفند 1396

نشست علمی «بررسی الگوی گفتمانی رهبر معظم انقلاب» برگزار شد. روزنامه خراسان - یکشنبه 27 اسفند 1396


نشست علمی «بررسی الگوی گفتمانی رهبر معظم انقلاب» برگزار شد

حمیدی /  رئیس پژوهشکده دولت اسلامی با اشاره به سخنرانی های مقام معظم رهبری در ابتدای هر سال در حرم مطهر رضوی گفت :این گفتمان‌ها و شعارهای هر ساله، باید مطالبه و تبدیل به برنامه عملی شود وگرنه در حد گفتمان خواهد ماند.به گزارش خراسان رضوی، ناصر فخاری در نشست علمی" بررسی الگوی گفتمانی رهبر معظم انقلاب(دام عزه)" که روز گذشته در  تالار شیخ طبرسی ساختمان بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، بابیان این که رهبری اعتقاد به هدایت گفتمانی دارد، اظهار کرد: مقام معظم رهبری هدایت‌های خود را در برش‌های 20 ساله چشم‌انداز، 5 ساله برنامه‌های توسعه و یک‌ساله انجام می‌دهند.وی همچنین با اشاره به شعار سال های اخیر که بر اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی تاکید دارد، گفت : هنوز برداشت مشترک و متحدی از اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبری وجود ندارد و هنوز برخی تصور می‌کنند اقتصاد مقاومتی یعنی ریاضت کشیدن؛ لذا باید این گفتمان‌ها و مانیفست‌های رهبری که هرساله در آغاز سال اعلام و مشخص می‌شود، تبدیل به برنامه اجرایی و نقشه راه شود. فخاری تأکید کرد: بیانات مقام معظم رهبری سه جنس دارد؛ اول این که  ارزشی هستند، دوم این که توصیفی هستند و سوم این فرمایش ها تجویزی هستند یعنی  ایشان در ابتدای سال، سخنرانی نمی‌کنند بلکه مانیفست ارائه و شرایط موجود را توصیف می‌کنند و درنهایت مانیفست مدنظر خود را بیان و بایدونبایدها  و هدف‌گذاری‌ها را مشخص می‌کنند.

در ادامه این نشست، مدیرعامل موسسه فرهنگی خراسان  درباره گفتمان الگوی مقام معظم رهبری بابیان این که در تحلیل محتوای سخنان مقام معظم رهبری باید به محور، متن، زمینه و مؤلف توجه کنیم، افزود: مؤلف مقام معظم رهبری است و باید توجه داشته باشیم رهبری ایران فقط یک مقام اجرایی و یک فرد عادی نیست بلکه فردی با همه شئون حقوقی و ویژگی‌های شخص رهبری است که حرف‌هایی دقیق و دارای مبنا بیان می‌کند. لذا وقتی راهبردی توسط ایشان مشخص می‌شود، می‌توان  کاملا بر آن تکیه کرد.

محمد سعید احدیان با اشاره به سخنان رهبری درباره سیاست‌های خارجی بیان کرد: سخنان رهبری درباره راهبردهای سیاست خارجی به‌صورت دقیق توسط همه مقامات مسئول کشورهای جهان تحلیل محتوا می شود و سپس بر اساس آن، برنامه‌ریزی و اقدام  می کنند.

وی تصریح کرد: سخنان مقام معظم  رهبری درابتدای هر سال به طور کلی در دو محور قابل‌تحلیل است . یک محور در حوزه سیاست خارجی است که عمدتاً برای مخاطب خارجی بیان می‌شود و البته مخاطب داخلی هم دارد که باید راهبرد خود را با این بیانات تطبیق دهد چراکه راهبردهای آینده کشور است تا طرف مقابل بداند با چه راهبردی در سال آینده، روبه روست مثلاً بر اساس این بیانات، مشخص می‌شود هیچ مذاکره ای درباره موضوعات منطقه‌ای انجام نخواهد شد. ویژگی مهم پیام رهبری این است که همیشه شفاف و روشن است و از حیث راهبرد، تغییر نخواهد کرد.

وی تاکید کرد :درواقع متن سخنان رهبری در مسائل داخلی،  متناسب با سه محور است؛ اتفاقات سال گذشته، پیش‌بینی آینده و سال پیش رو که همه این ها ذیل نگاه رهبری به‌عنوان رهبر انقلاب اسلامی مشخص می‌شود و سوم  نگاه تبیینی برای عموم مردم است که براساس آن، ایشان سخنان خود را برای عامه مردم بیان کنند .

در ادامه نشست محمد سهیلی عضو سابق شورای شهر مشهد با تأکید بر این‌که بیانات مقام معظم رهبری در ابتدای سال و در حرم مطهر امام رضا (ع) مهم‌ترین سخنان ایشان در طول سال است گفت: از مهم‌ترین ویژگی‌های سخنان مقام معظم رهبری در حرم مطهر،  پخش زنده سخنان مقام معظم رهبری، تنوع مخاطبان به خاطر حضور زائران حرم مطهر از اقصی نقاط کشور و جهان، حضور گسترده مسئولان بلندپایه نظام، تبیین دلایل نام‌گذاری سال و ... است که همه نشان‌دهنده اهمیت ویژه بیانات مقام معظم رهبری در بارگاه ملکوتی امام هشتم (ع) است.

سهیلی افزود: به دلیل این‌که این بیانات به‌صورت سالانه در حرم مطهر توسط مقام معظم رهبری انجام می‌شود مسئولان و مردم مشهد مسئولیت بیشتری برای اجرایی کردن بیانات ایشان بر عهده‌دارند و همه باید تلاش کنیم این بیانات به گفتمان الگو در کشور تبدیل شود و پیگیر تحقق این فرمایش ها باشیم.

روزنامه خراسان - یکشنبه 27 اسفند 1396

http://khorasanrazavi.khorasannews.com/newspaper/page/19784/3/193700/0