نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/01/26     ساعت:   15:18:36
بازدید:   174
 
 
بازدید یکی از مراجع نجف از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

آیت الله یعقوبی یکی از مراجع نجف اشرف طی مراسمی از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی بازدید کرد و از نزدیک با فعالیت‌های این مجموعه آشنا شد.


آیت الله یعقوبی یکی از مراجع نجف اشرف طی مراسمی از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی بازدید کرد و از نزدیک با فعالیت‌های این مجموعه آشنا شد.

مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، در این مراسم به گزارشی از فعالیت‌های این مرکز پرداخت و عنوان کرد: بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، سال 1363 تأسیس شد و در عرصه علوم اسلامی به ویژه علوم و معارف رضوی محصولاتی را به صورت کتاب تولید کرده است.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرویان حسینی، ابراز کرد: این مرکز در حال حاضر دارای 8 گروه پژوهشی با موضوعات، فقه، حدیث، سیره امام رضا (علیه السلام)، قرآن، تعلیم و تربیت، کلام و اخلاق و همچنین گروه انقلاب اسلامی و تمدن نوین اسلامی است.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر حدود 110 نفر همکار پژوهشی در این مرکز مشغول به فعالیت هستند. به غیر از پژوهشگرانی که استخدام این مرکز هستند بسیاری از اندیشمندان و علماء در خارج از این مجموعه نیز با ما همکاری‌های جانبی دارند و نیز پژوهشگرانی از کشورهای اسلامی، همچون عراق و  پاکستان با این مجموعه همکاری داشته‌اند.

مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، ادامه داد: تا کنون حدود 2000 عنوان اثر را در قالب 4000 جلد کتاب تولید کرده و تقریبا 14 میلیون جلد کتاب منتشر و روانه بازار نشر شده است.

وی اضافه کرد: در هر یک از گروههای پژوهشی، شورای پژوهشی با حضور اساتیدی کتاب شناس و مشرف به نیازهای پژوهشی وجود دارد که در این شورا، طرح‌های پژوهشی و کتابها مورد بررسی قرار میگیرد.

مرویان حسینی با بیان اینکه ما سعی می‌کنیم به نیازهای پژوهشی زائرین و عموم و البته به طور ویژه به نیازهای علمی -پژوهشی نخبگان و محققان توجه کنیم، تصریح کرد: برگزاری جلسات علمی و کنفرانس‌هایی با حضور نخبگان، علما و دانشمندان از نقاط مختلف کشور همچون، تهران، قم و مشهد و حتی خارج از کشور با هدف ارائه آرا و نظرات و بهره‌مندی از این جلسات در پروژه های پژوهشی از دیگر برنامه‌های اجرایی این مرکز است.

وی اظهار کرد: هیئت مدیره‌ای نیز از جانب تولیت آستان قدس رضوی بر فعالیت‌های بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی نظارت می‌کند.

مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: ما سعی داریم با مراکز علمی و پژوهشی کشور و جهان اسلام هم در ارتباط بوده و در تلاشیم در فعالیتها و اتفاقات علمی کلان کشور سهمی بر عهده داشته باشد.

وی عنوان کرد: برخی از آثار بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، آثار مشهور و معروفی شدند. «المعجم فی فقه للغه القرآن و سرالبلاغه» اثر علامه محمد واعظ زاده خراسانی و گروهی از محققان قرآنی، یکی از این آثار است که تا کنون 35 جلد از این کتاب منتشر شده و قرار است تا 60 جلد به چاپ برسد.

مرویان حسینی به معرفی این اثر پرداخت و تصریح کرد: این کتاب 4 محور دارد. کلیه نصوص لغوی را پیرامون لغات قرآن بررسی می‌کند و تحت عنوان الاصل الغوی جمع بندی می‌نماید. همچنین در هر لغت به کل تفاسیر قدیم و جدید آن لغت مراجعه می‌کند و محور آخر الاستعمال القرآنی و جمع بندی تفسیری است. با این اثر، ما از تمام نصوص لغوی و نصوص تفسیری بی نیاز می‌شویم و استعمال قرآنی یک حرف تازه و نو بوده و تولید علم هم محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری پس از بازدید از این اثر ارزشمند نام الموسوعه را بر آن برگزیدند، گفت:حدود 20 نفر زیر نظر آقای واعظ زاده خراسانی این کار را انجام دادند.

مرویان حسینی ابراز کرد: ما افق‌های دیگری هم داریم و تلاش می‌کنیم در ادامه به مباحث جهان اسلام و حکومت اسلامی و مباحث مستحدثه هم بپردازیم.

مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، خطاب به آیت الله یعقوبی گفت: ما آمادگی داریم با مرکز پژوهش‌های زیر نظر شما تفاهم‌نامه‌هایی در زمینه کارهای مشترک، ارتباطات علمی و ارائه برخی از آثار در کشور عراق داشته باشیم و برخی از آثار را در این کشور در نمایشگاه دائمی در معرض اندیشمندان، محققان و عموم مردم قرار دهیم.