نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/01/21     ساعت:   17:40:24
بازدید:   157
 
 
به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی معرفی شد؛ شرح زندگی امام موسی کاظم (علیه السلام) در «الامام موسی بن جعفر، شمس فی ظلمات السجون»

همزمان با بیست و پنجم ماه رجب، سالروز شهادت جانگداز امام موسى بن جعفر(علیه السلام) بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی کتاب «الامام موسی بن جعفر، شمس فی ظلمات السجون» را معرفی و مطالعه آن را به علاقه‌مندان پیشنهاد می‌کند.


بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تاکنون آثار متعددی را با موضوع سیره معصومین(علیهم السلام) و سرگذشت نامه‌ها به چاپ رسانده است. کتاب «الامام موسی بن جعفر، شمس فی ظلمات السجون» نیز یکی از آثاری است که با این موضوع تولید و روانه بازار نشر شده است.
این کتاب دوره اول خلافت عباسی، زندان تاریک امام هفتم شیعیان، موسی بن جعفر(علیه السلام) و تابش نور هدایت بر امت اسلامی را ترسیم می‌کند. موضوع این کتاب شرح زندگی امام موسی کاظم(علیه السلام) بوده و هدف از تدوین اثر حاضر که به زبان عربی نگاشته شده است را می‌توان آشنا کردن بیش‌تر مخاطبان با سرگذشت هفتمین پیشوای شیعیان و اوضاع سیاسی حکومت عباسیان عنوان کرد.
در این نوشتار تلاش شده تا ضمن بیان اوضاع سیاسی و اجتماعی دوران حکومت عباسیان و تلاش‌های آن‌ها در جلوگیری از اشاعه تفکر شیعی، زندگی شخصی و مبارزاتی حضرت امام موسی کاظم(علیه السلام) تشریح و فعالیت‌های مذهبی و سیاسی این شخصیت عظیم، زنده ‌نگه داشتن اسلام واقعی و تربیت شاگردان مخلص و مؤمن تبیین شود.
این اثر ارزشمند به همت عادل عبدالرحمن بدری تالیف شده که در قطع وزیری و شمارگان یک هزار و500 نسخه تولید و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.
«گزیده چهارده اختر تابناک، امام کاظم(علیه السلام)، امام رضا(علیه السلام) و امام جواد(علیه السلام)» نیز نام دیگر اثری است که با موضوع تاریخ و سیره معصومین(علیهم السلام) و سرگذشتنامه‌ها به زبان انگلیسی نگاشته شده است.
این اثر که ترجمه انگلیسی کتاب «چهارده تابناک» مرحوم استاد احمدی بیرجندی است، به شرح خلاصه‌ای از زندگانی امام کاظم، امام رضا و امام هادی(علیه السلام) می پردازد و خوانندگان را با سیمای معصومان(علیه السلام) آشنا می‌کند.
این اثر نیز در قطع پالتویی و در شمارگان یک هزار نسخه به چاپ رسیده است و احمد رضوانی کار ترجمه آن را بر عهده داشته است.