نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/02/08     ساعت:   20:36:24
بازدید:   244
 
 
به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «زندگی و فضیلت‌های آل عبا(علیهم السلام) در کلام امام رضا(علیه السلام)» منتشر شد.

«زندگی و فضیلت‌های آل عبا(علیهم السلام) در کلام امام رضا(علیه السلام)» عنوان اثری است که به تازگی از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر و روانه بازار نشر شده است.


«زندگی و فضیلت‌های آل عبا(علیهم السلام) در کلام امام رضا(علیه السلام)» عنوان اثری است که به تازگی از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر و روانه بازار نشر شده است.
این کتاب مجموعه حدیثی و تاریخی منسجم و فشرده‌ای است که اطلاعات ارزشمندی را درباره زندگی، سیره و اخلاق آل عبا (علیهم السلام) از زبان حضرت رضا (علیه السلام) برای خوانندگان ارائه می‌کند.
 برخی از اطلاعات کتاب، احادیث گهرباری است که آن حضرت از پدران گرامی خویش شنیده و بازگو می‌کند و پاره‌ای دیگر نیز دیدگاه‌ها و تحلیل‌های شخصی ایشان درباره وقایع و موضوعات خاص مربوط به زندگی آل‌عبا (علیهم السلام) است که در پاسخ به پرسش های اصحاب و یا در مجالس بحث و مناظره‌های علمی بازگو شده است.
از آنجایی که آثار فراوانی درباره زندگی و فضیلت آل عبا(علیهم السلام) به رشته تحریر در آمده است ولی اثری که بتواند سخنان و دیدگاه‌های حضرت رضا(علیه السلام) را درباره آن حضرت در یک مجموعه منسجم گردآوری کند تا کنون تدوین نشده است. از این رو سید حسن حسینی نویسنده این کتاب، در اثر پیش رو با در نظر گرفتن این رسالت، کوشیده با استفاده از منابع معتبر و موثق حدیثی، تاریخی و فقهی، مجموعه‌ای از احادیث حضرت رضا(علیه السلام) را درباره زندگی، سیره، اخلاق و فضیلت های آل عبا(علیهم السلام) گردآوری کند.
کتاب «زندگی و فضیلت‌های آل عبا در کلام امام رضا(علیه السلام)» در پنج بخش سامان یافته است و پس از مقدمه، حدیث کسا از زبان حضرت رضا(علیه السلام) به صورت مختصر بررسی شده است. 
در بخش های یکم تا پنجم، به ترتیب زندگی، سیره و فضیلت‌های پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)، حضرت علی(علیه السلام)، حضرت فاطمه(سلام الله علیها)، امام حسن(علیه السلام) و امام حسین(علیه السلام)، از دیدگاه امام رضا(علیه السلام) مورد بررسی قرار گرفته است و در هر بخش، اطلاعات مستند و سودمندی درباره هر یک از آن بزرگواران که اسوه‎های برجسته انسانیت هستند ارائه شده است.
معجزات پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در مکه، تغییر قبله، فضایل پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)، واقعه غدیر، جانشینی پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)، دشمن علی(علیه السلام) دشمن خداست، فضیلت های حضرت فاطمه(سلام الله علیها)،زندگانی امام حسن(علیه السلام)، ثواب زیارت قبر امام حسین(علیه السلام)، محرم و عاشورا و... عناوین برخی از موضوعاتی است که در فصول پنج گانه این کتاب به آن اشاره شده است.
کتاب، «زندگی و فضیلت‌های آل عبا(علیهم السلام) در کلام امام رضا(علیه السلام)» در شمارگان یک هزار نسخه و در قطع وزیری تهیه و تنظیم شده است و در اختیار علاقمندان به کتاب و کتاب خوانی قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، «کتاب آرایی در تمدن اسلامی» منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، جلد دهم «موسوعة الحدیث النبوي» منتشر
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، کتاب «جهاد و شهادت طلبی» برای دومین بار تجدید چاپ شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، کتاب «سبک زندگی؛ مفهوم‎شناسی و نظریه‌ها» منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، کتاب «اطلس تاریخی سادات خراسان بزرگ» منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، کتاب «مباحثی درباره علوم و تفسیر قرآن» منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی کتاب «نهضت حدیثی شیخ بهایی» منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، کتاب «هشتاد و هشت کلام از هشتمین امام(علیه السلام)» به هشت زبان منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، ششمین جلد از کتاب «پرتوی از هدایت قرآن» منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «گفتمان اخلاق جهانی در تعالیم رضوی» به سه زبان منتشر شد.
- «پندها و عبرت‌ها از بناها و آثار تاریخی مصر (ترجمۀ خطط مقریزی)» توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شد؛ داستان سرقت الماس اهدایی شاه عباس به آستان حضرت رضا(علیه السلام) در کتاب «پاکان و الماس»
- یکصد و سی و هشتمین شماره از مجله مشکوه منتشر شد.
- با همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه؛ کتاب «دولت دگراندیش قرامطه بحرین» منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شد؛ «مکتب هرات» تحلیلی بر آرایه‌ها و تزئینات مصاحف قرآنی
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «بررسی رابطه عام و خاص منفصل و تطبیق‌های فقهی آن» منتشر شد.
- با همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه؛ کتاب«سرشت اخلاقی معرفت(سنجش نگرش‌ها، چشم انداز نگارش‌ها)» منتشر شد.
- کتاب «المبدأ و المعاد» به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «عجائب البلدان» به چاپ رسید.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی کتاب «پیروزی آشکار؛ عوامل و آثار» منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ چهارمین جلد کتاب «درس‌هایی از نهج البلاغه» منتشر شد.
- «جبران خسارت تأخیر در اجرای تعهدات قراردادی در فقه امامیه، حقوق ایران و اسناد بین‌المللی» توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی منتشر شد.
- «بنیادها و پیامدهای خداشناسی صدالمتألهین» به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شد.
- یکصد و سی و هفتمین شماره از نشریۀ علمی ترویجی مشکوه منتشر شد.
- «مدرس صالح»؛ درنگی بر نیم قرن تکاپوی علمی آیت الله میرزا حسن صالحی، برای سومین بار منتشر شد.