نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/02/27     ساعت:   14:23:59
بازدید:   137
 
 
به همت بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «السیره العملیه للنبی المصطفی(صلی الله علیه و آله)» منتشر شد

به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی کتاب «السیره العملیه للنبی المصطفی(صلی الله علیه و آله)» به زیور چاپ آراسته شد.


نوشتن سیره نبوی از دیرباز مرسوم بوده و هست چون زندگی انسان‌ها از بدو تولد تا سبک رفتار با خانواده و اجتماع، رفتارهای شخصی، فعالیت‌های اجتماعی و اخلاقی، سیاسی و امنیتی، اقتصادی، عبادی و علمی و ...   باید به سبک و روش پیامبران خدا به ویژه پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) باشد.

کلمات پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) فصیح‌ترین کلام و منطق چه از نظر بلاغت و چه فصاحت و یا تمثیل است. چون وقتی به دستورات و سیره و روش آن حضرت عمل می‌کنیم روح از زنگارها پاک می شود؛ چرا که کلمات پیامبر(ص) سرچشمه از وحی و قرآن بوده و قرآن کریم، سرشار از حکمت الهی است.

 اقبال به دستورات و سخنان پیامبر بزرگ اسلام(صلی الله علیه و آله) به آدمی شوق پرواز می‌دهد و انسان زمینی را به موجودی آسمانی تبدیل می‌کند که چونان ستاره‌ای تابان بدرخشد و اعجاب و تحسین ملکوتیان را برانگیزد، پس به سیره پیامبر خدا(ص) عمل کنیم تا آسمانی شویم.

کتاب «السیره العملیه للنبی المصطفی(صلی الله علیه و آله)» که به زبان عربی تهیه و تدوین شده است نیز بر همین اساس توسط چند نفر از مولفین از جمله، استاد احمد آقایی ترابی، محمد علی چناری، عباس علی صدیقی نسب، حبیب الله میرزایی، عبدالحسین انصاری، محمد رضا سیبویه و محمد حسن زبری قائنی،  به چاپ رسیده و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

کتاب «السیره العملیه للنبی المصطفی» در دو فصل سیره رفتاری  و شخصیتی در 27 موضوع و سیره اجتماعی رسول گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) در 30 موضوع  مبتنی بر احادیث تدوین شده است.

تواضع با مردم، آداب خوردن و نوشیدن، تکریم و احترام به مهمان و آداب برخورد با آن، رفتار با همسر، آداب ذبح حیوانات،  نظم در زندگی و... برخی از موضوعاتی است که در کتاب «السیره العملیه للنبی المصطفی» برگرفته از سیره نبی مکرم اسلام(صلی الله علیه و آله) به آن اشاره شده است.

گفتنی است: این اثر در شمارگان 400 نسخه و در قطع وزیری توسط بنیاد پژوهش هایی اسلامی آستان قدس رضوی به چاپ رسیده است.