نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/03/17     ساعت:   16:11:49
بازدید:   204
 
 
همزمان با فرا رسیدن ایام شهادت حضرت علی(ع) انجام شد؛ مروری بر آثار بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با محوریت حضرت علی(علیه السلام)

همزمان با شب‌های قدر و شهادت امیر‌المومنین حضرت علی(علیه السلام)، بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به معرفی آثار تولید شده خود با محوریت این امام بزرگوار پرداخت.


کتاب‌هایی با عناوین «فضایل مولا از زبان نبی(صلی الله علیه و آله و سلم)»، «امام علی(علیه السلام) نماد حکومت حق»، «امیرالمومنین(علیه السلام) اسوه وحدت»، «از علی(علیه السلام) آموز اخلاص عمل»، «حکومت اسلامی و رفتار کارگزاران با مردم از دیدگاه امام علی(علیه السلام)»، «حکومت امام علی(علیه السلام)»، «اسماء و القاب امیر المومنین(علیه السلام)»، «راه علی(علیه السلام)»، «علی(علیه السلام) و قریش» و«فی رحاب امام علی(علیه السلام)» از جمله آثاری است که بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، با موضوع امام اول شیعیان حضرت علی(علیه السلام) تولید کرده است.
کتاب «امیرالمومنین(علیه السلام) اسوه وحدت»، خلافت اسلامی و ریشه‌یابی بی‌طرفانه اختلافات در عین حفظ وحدت و اخوت اسلامی را تحلیل می کند. این اثر حضرت علی(علیه السلام) را انسانی برجسته که دارای ویژگیهای یک انسان خاکی و در عین حال با روحی به عظمت آفرینش است، معرفی می‌کند. این کتاب به قلم توانای محمد جواد شری نگاشته شده و محمد رضا عطایی ترجمه این کتاب را بر عهده داشته است.
سید رضا صدر در مقدمه کتاب «راه علی» به تهمت‌های ناروایی که در طول تاریخ به حضرت علی(علیه السلام) زده شده، اشاره کرده و هدف از تالیف این کتاب را نشان دادن چهره واقعی آن امام همام ذکر کرده است. این نویسنده ضمن بر شمردن سجایای اخلاقی آن حضرت به مقوله هایی چون سخاوت، امامت، عبودیت، خط مشی و شهادت آن حضرت پرداخته است.
شخصیت برجسته امام علی(علیه السلام) به القاب و اوصاف بسیاری خوانده شده، نام مبارک ایشان چونان خورشیدی در حلقه اقمار بی شماری از القاب و اوصاف قرار گرفته است. معرفت، جهاد و ابعاد انسانی امام(علیه السلام) بی مانند و با این همه او بنده خدا و برادر پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) است که سیل دانش از دامنه او ریزان و عنقای هیچ اندیشه ای را تاب رسیدن به قله کمال او نیست.
کتاب «اسماء و القاب امیرالمومنین(علیه السلام)» بخشی از این اوصاف مبارک که حکایتگر آفاقی از وجود ایشان است را به عنوان الگوهایی برای رهپویان کمال و فضیلت تقدیم می دارد. این اثر به همت علی اصغر شکوهی قوچانی تهیه و تنظیم شده است.
کتاب «امام علی (علیه السلام) نماد حکومت حق»، تحقیقی مستند و تحلیل درباره ویژگی‌های حکومت علوی و آزادی در حکومت امام علی(علیه السلام) است. عزیز سید جاسم مولف این اثر کوشیده با توجه به عرصه های گوناگون زندگی سراسر اخلاص و جهاد امام ، موضع گیری های سیاسی، اقتصادی و نظامی حضرت را بررسی کند.