نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/03/27     ساعت:   09:16:54
بازدید:   179
 
 
پذیرش مقالۀ مدیر گروه اخلاق و تربیت اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در هفتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

مقالۀ مدیر گروه اخلاق و تربیت اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با عنوان «اسلام و رویکرد امنیت ملی و دفاعی به الگوی پیشرفت» در هفتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، پذیرفته شد.


مقالۀ حجت الاسلام رضا وطن‌دوست، مدیر گروه اخلاق و تربیت اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با عنوان «اسلام و رویکرد امنیت ملی و دفاعی به الگوی پیشرفت» در هفتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، پذیرفته شد.

در چکیدۀ این مقاله می‌خوانیم: « هر جامعه و ملتي براي پيشرفت خود نيازمند برقراري امنيت است؛ زيرا جامعه نابرخوردار از امنيت لازم متحمل آسيب‌هاي جدي و مشكلات عديده همچون انحطاط و شيوع ناهنجاري‌ها در حوزۀ فرهنگ، و عدم رغبت صاحبان ثروت به سرمايه‌‌گزاري در حوزۀ اقتصاد خواهد شد، كه پيامدهايي زيانبار همچون شيوع بي‌كاری، رواج شغل‌هاي كاذب، گسترش فقر و تكدي‌گری، وفور كالاهاي قاچاق و مانند آن در پي خواهد داشت. مكتب حيات بخش اسلام كه دغدغۀ سلامت جامعه و پيشرفت پيروان خود را دارد، افزون بر فرهنگ و زندگي معنوی، به زندگي مادّي مردم نيز توجهي خاص دارد. از اين‌رو، به برقراري امنيت تأكيد بسيار نموده، و برای گذار از حالت واگرايي به الگوی پیشرفت راهكارهايي كارآمد كه به امنيتي ژرف و ماندگار مي‌انجامد ارائه كرده است. اين تحقيق كه در پاسخ به فراخوان هفتمين كنفرانس الگوي اسلامي ايراني پيشرفت سامان يافته، مي‌كوشد با استفاده از آموزه‌هاي اسلامي و تحليل آن، راهكارهايي كارآمد كه به برقراري امنيت مي‌انجامد ارائه نمايد. از اين‌رو پس از طرح مسئله و نگاهي مفهوم‌شناسانه به امنيت و جايگاه آن، با اثبات اين واقعيت كه امنيت، خود وسيله است نه هدف، اين موضوع را دنبال كرده، و سرانجام با تحليل راهكارهاي امنيت‌آفرين كه به تحقق امنيت ملي و دفاعي كمك مي‌كند، اين موضوع را به پايان برده است.

گفتنی است مقالۀ  «اسلام و رویکرد امنیت ملی و دفاعی به الگوی پیشرفت» در کتاب مجموعه مقالات هفتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نیز به چاپ رسیده و در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) نمایه گردیده است.