نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/03/28     ساعت:   16:12:52
بازدید:   181
 
 
بررسی آثار بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در جلسات شورای پژوهش

مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، گفت: همۀ آثار منتشر شده در این مرکز، پیش از چاپ در جلسات شورای پژوهش مورد کنکاش و بررسی قرار می‌گیرد و پس از تأیید مراحل نهایی چاپ را طی می‌کند.


حجت‌الاسلام سید محمود مرویان حسینی در جلسه شورای پژوهش بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی که با حضور حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی برگزار شد، به معرفی فعالیت‌های گروه‌های پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی پرداخت و تصریح کرد: هشت گروه پژوهشی شامل فقه و اصول، مطالعات قرآنی، حدیث پژوهی، کلام و فلسفه، تعلیم و تربیت اسلامی، فرهنگ و سیره رضوی، انقلاب و تمدن نوین اسلامی و اخلاق و تربیت اسلامی در این مرکز مشغول به فعالیت هستند.

دکتر مرویان حسینی ابراز کرد: 60 درصد از آثار تولید شده به خود بنیاد اختصاص دارد و 40 درصد، مربوط به آثاری است که محققان از خارج بنیاد یا دانشجویان در قالب رساله دکتری و پایان‌نامه به این مجموعه ارائه می‌کنند؛ البته این آثار می‌بایست متناسب با سیاست‌ها و رویکردهای محتوایی و نیازهای پژوهشی مصوب بنیاد باشد. آثار یادشده، پس از ارزیابی لازم و بررسی در جلسه شورای پژوهش که به صورت هفتگی برگزار می‌شود، برای فرایند نشر برگزیده می‌شود.

وی افزود: در این جلسات آثار از جنبه‌های گوناگون بررسی می‌شود به ویژه اینکه محتوای اثر تا چه اندازه می‌تواند برای جامعه چه عموم و یا نخبگان مفید باشد.

مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، خاطر نشان کرد: از ابتدای تأسیس این مرکز علمی پژوهشی تا کنون، حدود 2 هزار عنوان کتاب در 4 هزار جلد اثر تولید شده است که امید داریم بتوانیم روز به روز محصولات ارزشمندتری تولید و عرضه نماییم.

وی نیازهای علمی آستان قدس رضوی، شامل مراکز آموزشی، فرهنگی و عموم زائران و مجاوران را دارای اهمیت بالایی برشمرد و ارتباط بنیاد با مؤسسات، مراکز علمی، دانشگاه‌ها و به ویژه حوزه‌های علمیه و نخبگان و اندیشمندان را در مسئله‌شناسی، موضوع‌یابی و دریافت فهرست شبکه‌ پژوهش‌های مورد انتظار برای انجام پروژه‌های تحقیقی و بهره بردن از سرمایه دانش و پژوهش استادان و محققان مهم ارزیابی کرد.