نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/04/05     ساعت:   17:20:04
بازدید:   570
 
 
تشریح ویژه برنامه‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در ایام دهه کرامت

ویژه برنامه‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در ایام دهه کرامت رضوی تشریح شد.


دبیر ستاد دهه کرامت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی اظهار کرد: این مرکز، امسال نیز همچون سال‌های گذشته، همزمان با ایام دهه کرامت رضوی و میلاد پر خیر و برکت امام رضا(علیه السلام) برنامه‌های محتوایی، پژوهشی و محوری ویژه‌ای را تدارک دیده است.

دکتر مرتضی انفرادی، با بیان اینکه 8 برنامه اجرایی با موضوع مباحث رضوی به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی ویژه این ایام برگزار می‌شود، ابراز کرد: نشست «پدیدآورندگان آثار رضوی» یکی از این برنامه‌هاست که امسال سومین سال برگزاری را پشت سر می‌گذارد.

وی سومین همایش علمی پژوهشی «امام رضا(علیه السلام) محور وحدت» که دو سال است با حضور اندیشمندان شیعه و سنی برگزار می‌شود را از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده این مرکز در ایام دهه کرامت  امسال دانست و افزود: این اجلاسیه با عنوان تخصصی «امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت» تدارک دیده شده است.

انفرادی همچنین به برگزاری نخستین همایش با عنوان «نقش تراث رضوی در تمدن نوین اسلامی» که به همت گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار می‌شود، اشاره کرد و گفت: این همایش شامل سه نشست تخصصی می‌شود  که با دعوت استادان بارز و مطرح رشته‌های خاص برگزار می‌شود.

وی رونمایی از آثار پژوهشی این مرکز را از دیگر برنامه‌های این ایام دانست و ادامه داد: از 8 اثر با موضوع فرهنگ و سیره امام رضا(علیه السلام) که به  همت پژوهشگران بنیاد نگاشته شده است، رونمایی خواهد شد.

پژوهشگر گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ابراز کرد: برگزاری «کارگاه گرافیست‌های رضوی» عنوان برنامه دیگری است که برای نخستین بار با موضوع هنری از سوی این مرکز برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: از آنجایی که بنیاد پژوهش‌های اسلامی، برای انتشار آثارش نیاز به طرح جلد دارد، در این ایام از هنرمندان دعوت شده است تا با محوریت مذکور در این برنامه که با حضور استادان مطرح و متخصص برگزار می‌شود، شرکت کنند.

دکتر انفرادی، به برگزاری نمایشگاه محصولات پژوهشی در عرصه فرهنگ رضوی اشاره کرد و گفت: این نمایشگاه با حضور مؤسسات پژوهشی برگزار می‌شود.

وی برگزاری نشست‌های نخبگانی از سوی نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی در قم را از دیگر برنامه‌های این مرکز در ایام دهه کرامت دانست و افزود: این برنامه شامل نشست‌های تخصصی، با موضوعات «عقلانیت وحیانی در سیره رضوی، اصول و آموزه ها»، «رویکرد تمدنی به سیره رضوی، مسئلهها و آموزه‌ها»،« فرهنگ رضوی و چالش‌های معاصر زن و خانواده» و « سیره رضوی و سیاست اسلامی، کارکردها و آموزه‌ها» می‌شود.

پژوهشگر بنیاد خاطر نشان کرد: در این ایام مبارک، نمایشگاهی از آثار رضوی که در بنیاد پژوهش‌های اسلامی با موضوع امام رضا(علیه السلام) تهیه و تولید شده است و حائز رتبه شده‌اند، بر پا می‌شود.

وی تصریح کرد: برای هماهنگی برنامه‌های ستاد دهه کرامت رضوی، جلساتی از اواخر اردیبهشت ماه سال جاری، با حضور مدیر عامل، معاون پژوهشی و مدیران گروه‌های پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد که حاصل دیدگاه‌ها و مصوبات آن، تصمیم گیری برای برگزاری برنامه‌های یاد شده است.  

اخبار مرتبط

- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ جلسه شورای علمی همایش الگوی مفهومی عفاف جنسی در قم برگزار شد
- مراسم تقدیر از فعالان بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در دهۀ کرامت رضوی برگزار شد.
- جشن میلاد امام رضا (علیه السلام) در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.
- از نیروهای خدمات بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، همزمان با روز ولادت امام رضا (علیه السلام) تقدیر شد.
- طی سال 139۶ صورت گرفت؛ انتشار ۱۷۶ اثر علمی-پژوهشی نیازسنجی شده در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی
- مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی خبر داد؛ رونمایی از هشت کتاب اثر فاخر با محوریت سیره امام رضا(علیه السلام) در دهۀ کرامت رضوی
- مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی عنوان کرد: ذائقه شناسی و تأمین نیازهای فکری زائران خارجی در بنیاد پژوهش‌های اسلامی
- ویژه برنامه‎های بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در ایام دهه کرامت اعلام شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی صورت می‌گیرد: برگزاری هشت ویژه‌برنامه پژوهشی با محوریت فرهنگ رضوی
- معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی خبر داد؛ برنامه‌ریزی برای عرضۀ آثار بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در‌ فضای مجازی
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی صورت می‌گیرد؛ برگزاری نشست‌های تخصصی گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌ها در دهه کرامت


چند رسانه‌ای

- نشست خبری دهۀ کرامت 1397     (ویدئو)