نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/04/06     ساعت:   18:16:40
بازدید:   124
 
 
با همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه؛ کتاب«سرشت اخلاقی معرفت(سنجش نگرش‌ها، چشم انداز نگارش‌ها)» منتشر شد.

بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با همکاری پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، کتاب «سرشت اخلاقی معرفت(سنجش نگرش‌ها، چشم انداز نگارش‌ها)» تألیف دکتر غلامحسین جوادپور را منتشر کرد.


نیاز گسترده جوامع حوزوی و دانشگاهی به متون علوم انسانی با نگرش اسلامی موجب شد تا بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ششمین اثر مشترک با پژوهشگاه حوزه و دانشگاه را با هدف ارتقای کمی و کیفی پژوهش و جلوگیری از موازی کاری منتشر کند.

تحلیل واقع‌نمایی باورها و معیار ارزش معرفتی آنها، رسالت دانش معرفت‌شناسی است؛ اما از آنجا که هر باوری، برآیند یک فرآیند و رفتار معرفتی است، عرصه برای دانش اخلاق فراهم می‌شود تا این رفتار را ارزش‌گذاری کند. از سوی دیگر داد و ستدها و مشابهت‌های فراوانی بین این دو دانش، به ویژه در ادبیات و مفاهیم مشاهده می‌شود. در نتیجه این مسئله رخ می‌نماید که سرشت معرفت تا چه اندازه از مؤلف‌ها و ارزش‌های اخلاقی متأثر است.

رویکردهای گوناگونی درباره تحلیل اخلاقی معرفت پدید آمده که کاوش درباره رابطه این ادبیات اخلاقی با اخلاق رایج و نیز میزان ابتنای معرفت بر اخلاقیات را در پیش چشم پژوهشگر علوم معرفتی قرار می‌دهد. همچنین رویکردهای مختلفی درباره تحلیل اخلاقی معرفت پدید آمده که کاوش درباره رابطه این ادبیات اخلاقی با اخلاق رایج و نیز میزان ابتنای معرفت بر اخلاقیات را در پیش چشم پژوهشگر علوم معرفتی قرار می‌دهد.

«پیوند اخلاق و معرفت شناسی»، «اخلاق علم»، «اخلاق باور»، «معرفت‌شناسی فضیلت‌محور» و «تأثیر فضائل و رذایل اخلاقی بر معرفت» از جمله رویکردهایی است که در این اثر به آن پرداخته شده است.

این پژوهش در پی محک زدن توفیق این رویکردها در اخلاقی کردن سرشت معرفت و همچنین ترسیم افق پژوهش‌های پیش رو است.

کتاب سرشت اخلاقی معرفت (سنجش نگرش‌ها، چشم انداز نگارش‌ها) که به عنوان منبع درسی برای دانشجویان رشته‌های «فلسفه و کلام» و «فلسفه و اخلاق» در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری و همچنین علاقمندان به مطالعات فلسفی و اخلاقی تهیه شده است، به همت انتشارات پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در تیراژ یک هزار نسخه چاپ و منتشر شده است.

اخبار مرتبط

- «مدرس صالح»؛ درنگی بر نیم قرن تکاپوی علمی آیت الله میرزا حسن صالحی، برای سومین بار منتشر شد.
- یکصد و سی و هفتمین شماره از نشریۀ علمی ترویجی مشکوه منتشر شد.
- «بنیادها و پیامدهای خداشناسی صدالمتألهین» به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شد.
- «جبران خسارت تأخیر در اجرای تعهدات قراردادی در فقه امامیه، حقوق ایران و اسناد بین‌المللی» توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «زندگی و فضیلت‌های آل عبا(علیهم السلام) در کلام امام رضا(علیه السلام)» منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ چهارمین جلد کتاب «درس‌هایی از نهج البلاغه» منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی کتاب «پیروزی آشکار؛ عوامل و آثار» منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «عجائب البلدان» به چاپ رسید.
- کتاب «المبدأ و المعاد» به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «بررسی رابطه عام و خاص منفصل و تطبیق‌های فقهی آن» منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شد؛ «مکتب هرات» تحلیلی بر آرایه‌ها و تزئینات مصاحف قرآنی
- با همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه؛ کتاب «دولت دگراندیش قرامطه بحرین» منتشر شد.
- یکصد و سی و هشتمین شماره از مجله مشکوه منتشر شد.
- «پندها و عبرت‌ها از بناها و آثار تاریخی مصر (ترجمۀ خطط مقریزی)» توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شد؛ داستان سرقت الماس اهدایی شاه عباس به آستان حضرت رضا(علیه السلام) در کتاب «پاکان و الماس»
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «گفتمان اخلاق جهانی در تعالیم رضوی» به سه زبان منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، ششمین جلد از کتاب «پرتوی از هدایت قرآن» منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، کتاب «هشتاد و هشت کلام از هشتمین امام(علیه السلام)» به هشت زبان منتشر شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی کتاب «نهضت حدیثی شیخ بهایی» منتشر شد.