نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/04/09     ساعت:   11:05:46
بازدید:   203
 
 
از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «سید بغداد» اثری پژوهشی در زندگانی امام کاظم(ع) منتشر شد.

بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در راستای ترویج مکتب و سیره اهل بیت(علیهم السلام) کتاب «سید بغداد؛ پژوهشی در زندگانی امام کاظم(علیه السلام)» تألیف علی کورانی العاملی را منتشر کرد.


امامان معصوم(علیهم السلام) در کنار مرجعیت علمی و معنوی، مدیریت و رهبری سیاسی جامعه اسلامی را بر اساس آموزه‌های قرآن و سنت نبوی بر عهده دارند. آن بزرگواران با حکومت‌های فاسد و ظالم زمان خود مبارزه و برای تشکیل حکومت اسلامی به رهبری خود تلاش‌ کرده‌اند.
بر این اساس امام کاظم(علیه السلام) نیز مدت زیادی از عمر گرانمایه خود را در زندان حکام ستم پیشه زمان گذراند که این حبس طولانی از طرفی نشان دهنده روحیه ظلم ستیز امام کاظم(علیه السلام) و از سوی دیگر نشانه روح تجاوزکارانه و استکباری هارون است که برای ماندن بر اریکه قدرت حجت معصوم را زندانی، شکنجه و سرانجام به شهادت رساند.
کتاب «سید بغداد» اثری پژوهشی در زندگانی امام کاظم(علیه السلام) است که مولف در آغاز ریشه‌های تشیع در بغداد را می‌کاود و آن گاه پس از عرضه روایت‌هایی درباره بغداد و ارزیابی شخصیت منصور عباسی به عنوان بنیانگذار این شهر، ستم‌های خلفای عباسی به ویژه هارون بر امام کاظم(علیه السلام) را بررسی می‌کند.
نویسنده در فصلی گفت و گوی راهبان مسیحی با امام کاظم(علیه السلام) را عرضه می‌دارد و پس از آوردن نشانه‌های اعجاز امام در روزگار کودکی، احادیثی را در پایان بیان می‌کند.
این اثر در 17 فصل به موضوعات مختلفی از جمله ریشه‌داری شیعه در بغداد، منصور عباسی بنیانگذار بغداد، امام کاظم(علیه السلام) قدیس بغداد، تصورات هارون از خطر امام کاظم(علیه السلام) و نشانه‌های امام کاظم(علیه السلام) از دوران کودکی پرداخته است.
کتاب «سید بغداد» اثر فاخری از روحانی برجسته لبنانی شیخ علی کورانی العاملی است که به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قطع وزیری و با شمارگان 500 نسخه مننتشر شده است.