نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/04/07     ساعت:   15:53:24
بازدید:   195
 
 
معرفی 10 اثر تازه‌ منتشرشده بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی 10 اثر تازه‌ منتشر شده خود را معرفی کرد.


«بررسی رابطه عام و خاص منفصل و تطبیق‌های فقهی آن»، «مکتب هرات»، «بوستان سالکان»،« المبدا و المعاد» و «سید بغداد» از جمله آثار تازه منتشر شده بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی است.

همچنین آثاری با عناوین«دولت دگر اندیش قرامطه بحرین»،«اخبار اهل بیت (علیهم السلام) در میراث مکتوب مدائنی»، « درسنامه فقه سیاسی»، «انسان‌کنش‌ شناسی حکیمان پیشا صدرایی» و «سرشت اخلاقی معرفت(سنجش نگرش‌ها، چشم انداز نگارش‌ها)» از جمله آثاری است که با همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، به تازگی وارد بازار نشر شده است.

کتاب «بررسی رابطه عام و خاص منفصل و تطبیق‌های فقهی آن»، توسط دکتر سید مهدی نریمانی زمان آبادی نگاشته شده است.

بسیاری از خطاب‌های شرعی به صورت عام و خاص منفصل القا شده و رازگشایی از این انفصال همواره یکی از حساس‌ترین و دقیق‌ترین عملیات اصولی بوده است. نویسنده در کتاب حاضر، با تکیه بر روش تحلیلی و توصیفی و به کارگیری منابع کتابخانه‌ای در پی حل این معما برآمده است.

کتاب «مکتب هرات» نیز، به آرایه‌ها و تزئینات مصاحف قرآنی پرداخته و بر اساس گنجینه قرآنی کتابخانه آستان قدس رضوی نگاشته شده است. در این اثر با توجه به جایگاه هنری مکتب هرات در تمدن اسلامی به تحلیل، شناسایی آرایه‌ها و تذهیب این مکتب هنری پرداخته شده و 45 مصحف که دارای بیشترین نفاست هنری هستند، تحلیل و بررسی شده است.

نخستین جلد از کتاب «بوستان سالکان» در شرح صحیفه سرور ساجدان توسط صدرالدین سید علی خان مدنی و با ترجمه دکتر حسین صابری به رشته تحریر در آمده است. این اثر برگردان فارسی کتاب «ریاض السالکین» است که با نام «بوستان سالکان» تألیف شده است.

کتاب «سرشت اخلاقی معرفت(سنجش نگرش‌ها، چشم انداز نگارش‌ها)» تألیف دکتر غلامحسین جوادپور از دیگر آثار تازه منتشر شده بنیاد است که با همکاری پژوهشگاه حوزه و دانشگاه نشر یافته است. پیوند اخلاق و معرفت شناسی، اخلاق علم، اخلاق باور، معرفت‌شناسی فضیلت ‌محور و تأثیر فضائل و رذایل اخلاقی بر معرفت از جمله رویکردهایی است که در این اثر به آن پرداخته شده است.