نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/04/17     ساعت:   17:31:25
بازدید:   173
 
 
با همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه؛ کتاب «درسنامه فقه سیاسی» به چاپ رسید.

«درسنامه فقه سیاسی»، عنوان اثر تازه منتشر شده‌ای است که به تازگی با همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، وارد بازار نشر شده است.


نیاز گستره جوامع علمی حوزوی و دانشگاهی به متون علوم انسانی با نگرش اسلامی در رشته‌های علوم انسانی حقیقتی انکار ناپذیر است. برای رفع این نیاز، مراکز پژوهشی با توجه به محدودیت‌های موجود، می‌توانند با یاری و همکاری یکدیگر، آثار مشترکی تدوین و ارائه کنند تا افزون بر ارتقای کمی و کیفی پژوهش‌ها از تکرار و موازی‌کاری جلوگیری شود.

از این رو بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، برای نیل به اهداف یاد شده، اثر«درسنامه فقه سیاسی»، را به جامعه علمی تقدیم کرده‌اند.

کتاب «فقه سیاسی» به عنوان منبع درسی برای دانشجویان رشته علوم سیاسی در مقطع کارشناسی ارشد، همچنین طلاب و داننشجویان رشته های حقوق عمومی، فقه و مبانی حقوق و مانند آن قابل استفاده است.

این کتاب در 17 درس و 12 پیوست تدوین شده است که مفاهیم و کلیات مرتبط با فقه سیاسی، تاریخ و ادور فقه سیاسی امامیه، قواعد سیاسی، پاره‌ای از مسائل فقه سیاسی، نظام سیاسی و دولت، حکومت جائر و چگونگی تعامل با آن، حقوق و وظایف شهروندی، حقوق اقلیت‌های دینی و مذهبی، منابع مالی دولت اسلامی، نظارت بر دولت اسلامی، فرمانبرداری و نافرمانی مدنی و اصول و قواعد سیاست خارجی مجموعه مباحث این اثر آموزشی را تشکیل می‌دهد.

به دلیل سطح متفاوت دانشجویان این درس و علاقه‌مندان این گونه مباحث، مطالب در دو سطح متفاوت طراحی شده است؛ متن دورس برای سطح متوسط طلاب و دانشجویان و پاره‌ای «مستندات قرآنی، روایی و فقهی» در پاورقی و «گلچینی از متون معتبر فقه سیاسی» در بخش پیوست‌ها و همچنین برای استادان محترم و علاقه‌مندان به پیگیری این گونه مباحث، در پایان هر درس، منایعی نیز برای مطالعه بیشتر معرفی شده است.

این اثر که به نگارش سید جواد اورعی(طباطبایی حسینی) سامان یافته، در شمارگان یک هزار و 500 نسخه در معرض علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی قرار گرفته است.