نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/04/19     ساعت:   17:27:11
بازدید:   181
 
 
مدیر عامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی؛ امام صادق(علیه السلام) همه عمر مبارک خود را با مجاهدت و دفاع از توحید و امامت و توسعه علم و معارف مکتب اهل بیت (علیهم السلام) گذراند.

مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: تمام عمر امام صادق(علیه السلام) در راه مجاهدت و توسعه علم و معارف مکتب اهل بیت (علیهم السلام) طی شد.


حجت الاسلام و المسلمین سید محمود مرویان حسینی در نشست علمی«تبیین شخصیت علمی حضرت امام صادق(علیه السلام)» که به همت گروه کلام و اندیشه اسلامی بنیاد پژوهش‌ها برگزار شد، به حدیثی از امام صادق (علیه السلام) اشاره و عنوان کرد: این امام بزرگوار می فرمایند: دانش را در 4 عرصه خداشناسی، خودشناسی، وظیفه شناسی و دشمن شناسی یافتم.

وی تصریح کرد: بسیار مفتخریم که بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، بیش از سه دهه در عرصه دانش و پژوهش، در مسیر مقدسی که امام صادق (علیه السلام) برای ما تبیین کرده است، گام بر می‌دارد.

مرویان حسینی ادامه داد: این مرکز، در طول این سه دهه، نزدیک به 4 هزار اثر را در 2 هزار عنوان محصول در عرصه‌های علوم انسانی با همکاری پژوهشگران بنیاد و همکاران خارج از این مجموعه عرضه کرده است.

وی گفت: 8 گروه پژوهشی  با محوریت مطالعات قرآن، فقه و اصول، حدیث، فلسفه و کلام اسلامی، سیره و فرهنگ رضوی، تعلیم و تربیت اسلامی، اخلاق، انقلاب و تمدن اسلامی و احیا تراث در این مرکز مشغول به فعالیت هستند. همچنین علاوه بر این گروه‌ها آثار فراوان دیگری در مضوعات و مباحثی همچون معماری، هنر، روانشانسی، جغرافیای جهان اسلام و... تولید و منتشر شده است.

مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی اضافه کرد: بر طبق اساس نامه پیشنهادی جدید در این مرکز، پژوهشکده، اندیشکده و مرکز تحقیات نیز خواهیم داشت.

مرویان حسینی، با اشاره به اینکه در آستانه چهلمین روز درگذشت استاد فرزانه و ارزشمند، مرحوم آیت الله احمدی احمدی قرار داریم اظهار کرد: ایشان بیش از سه دهه با مجاهدت علمی به این کشور خدمت کرده‌اند و از محضر استادانی همچون، امام راحل عظیم الشأن، آیت‌الله بروجردی و علامه طباطبایی بهره‌مند شدند.

وی، تصریح کرد: این دانشمند ارجمند، به خوبی فقه و فلسفه اسلامی را می‌دانست و فلسفه غرب را نیز آموخته و تدریس می‌کرد. علم همراه با حلم و اندیشمندی همراه با تواضع و خدمت به اسلام و دفاع از نظام و انقلاب، دور غوغاگری سیاسی، از ویژگی‌های بارز آیت الله احمدی احمدی بود.

مرویان حسینی، خاطر نشان کرد: وظیفه بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، این است که از اندیشمندانی که برای توسعه علم و فرهنگ و ترویج ارزش‌های دینی در این کشور مجاهدت کردند تجلیل به عمل بیاورد و شخصیت آنها را به جامعه علمی معرفی کند تا الگوی نسل نو باشند.

 

 

گزارش تصویری

اخبار مرتبط