نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/04/20     ساعت:   07:04:10
بازدید:   178
 
 
عضو هیئت علمی دانشکده الهیات پردیس فارابی دانشگاه تهران؛ بنیاد پژوهش‌های اسلامی باید در تبیین فرهنگ و تفسیر مکتب علمی و صادقی گام بردارد.

عضو هیئت علمی دانشکده الهیات پردیس فارابی دانشگاه تهران گفت: بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، با الهام از حضرت امام صادق(علیه السلام) باید در تبیین فرهنگ و تفسیر مکتب علمی و صادقی گام بردارد.


حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد علی مهدوی‌راد، در نشست علمی«تبیین شخصیت علمی حضرت امام صادق(علیه السلام) و یادبود آیت الله دکتر احمد احمدی» که به همت گروه کلام و اندیشه اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، به تبیین جایگاه حضرت امام صادق(علیه السلام) در احیاء، تثبیت و توسعه تفکر اسلامی و ابعاد آن پرداخت.

وی ادامه داد: مجموعه آثاری که در تمدن اسلامی و میراث مکتوب ما در مورد ائمه اطهار (علیهم السلام) وجود دارد، به دو صورت آثار منقول بدون تفسیر و آثار با تفسیر است.

عضو هیئت علمی دانشکده الهیات پردیس فارابی دانشگاه تهران، افزود: علمای بزرگ اسلام و متفکران عالی قدر ما برای فهم سیره ائمه اطهار(علیهم السلام) دوره‌هایی را پیشنهاد کردند. اما نکته سایه افکن بر تمام این دوره‌ها یک حقیقت ناب است و آن هم تفسیر، تبیین و توسعه اندیشه امامت با تفسیر اهل بیت (علیهم السلام) است.

وی ادامه داد: این تفسیر به منظور هدایت جامعه با درون مایه‌های معنوی و فکری و اندیشه‌ای تا قله‌های معرفت و اداره امور است.

عضو هیئت علمی دانشکده الهیات پردیس فارابی دانشگاه تهران، خاطر نشان کرد: امامت در تفکر شیعی و علوی، انسانی نمونه و در تراز قرآن و نماد رسول لله(صلی الله علیه و آله و سلم) است و پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) نیز تجسم عینی قرآن است.

وی افزود: حضرت امام صادق(علیه السلام)، در حفاظت، حراست، تبیین و تعمیق جایگاه امامت گام‌های بلندی برداشت و در تثبیت مرجعیت اهل بیت (علیهم السلام) تلاش کرد.

دکتر مهدوی راد، اضافه کرد: این امام بزرگوار همچنین در مرجعیت بخشیدن به قرآن نقش به سزایی ایفا کرد. مرجعیت قرآن به تفسیر اهل بیت(علیهم السلام) است و  جایگاه امام صادق(علیه السلام) در این زمینه بسیار با اهمیت است.

وی در آستانه چهلمین روز درگذشت آیت الله مرحوم احمد احمدی، به شخصیت این عالم ربانی اشاره کرد و گفت: ایشان شخصیتی مخلص، متواضع، پرتلاش و منظمی داشت.

 

گزارش تصویری

اخبار مرتبط