نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/04/21     ساعت:   19:17:55
بازدید:   103
 
 
بررسی اهداف و برنامه‌های برگزاری همایش «سیره امام رضا(علیه السلام)؛ آموزه‌ها وکارکردها»

در نشست خبری اهداف و برنامه‌های«همایش سیره امام رضا علیه السلام؛ آموزه ها وکارکردها» تبیین و بررسی شد.


طی نشست خبری با حضور رئیس نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم، دبیر انجمن‌های علمی حوزه، دبیر علمی همایش از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و جمعی از اصحاب رسانه اهداف و برنامه‌های«همایش سیره امام رضا علیه السلام؛ آموزه ها وکارکردها» تبیین و بررسی شد.

دبیر انجمن‌های علمی حوزه، در ابتدا با بیان اینکه همایش «سیره امام رضا(علیه السلام)، آموزه‌ها و کارکردها» دارای رویکرد علمی و تخصصی است و همایشی فرهنگی و ترویجی نیست، ابراز کرد: محورها و موضوعات این همایش با مشارکت استادان بنیاد پژوهش‌های اسلامی امام رضا(علیه السلام)، پژوهشکده تاریخ و سیره امام رضا(علیه السلام) و انجمن‌های علمی حوزه ایجاد شد.

 حجت الاسلام والمسلمین هاجری، تصریح کرد: شناخت زوایای پنهان فرهنگ رضوی، از عناصر برگزاری در این همایش است و این همایش حاصل همکاری هدفمند و هماهنگ دو نهاد دینی و علمی مهم کشور یعنی آستان قدس رضوی، بنیاد پژوهش‌های علمی امام رضا(علیه السلام) و حوزه علمیه قم است.

 

احیاء امر اهل بیت(علیه السلام) در مقام واقعیت

رئیس نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم نیز در ادامه این نشست عنوان کرد: احیای امر اهل بیت(علیهم السلام) توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تنها در مقام شعار و نظریه نبوده و در مقام عمل و واقعیت نیز وجود داشته است؛ به گونه‌ای که پژوهش و نشر حدود 300 اثر به زبان‌های مختلف دربارۀ سیره و شخصیت امام رضا(علیه السلام) توسط این بنیاد گویای این هدف است.

حجت الاسلام دکتر علی راد افزود: احیای امر اهل بیت(علیهم السلام) و نشرآموزه‌های رضوی در جامعه، اولین و مهم‌ترین هدف برگزاری این نشست خواهد بود و برای رسیدن به این هدف از تمام ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم.

وی ادامه داد: برگزاری نشست‌های علمی درباره معارف رضوی از دیگر فعالیت‌های علمی  بنیاد در راستای احیای امر اهل بیت(علیهم السلام) در جامعه بوده است. همایش‌های ملی و بین‌المللی توسط این مرکز به صورت مستقل یا مشارکتی برگزار می‌شود که یکی از این همایش‌ها همایش «سیره امام رضا(علیه السلام)، آموزه‌ها و کارکردها» است.

راد خاطر نشان کرد: سیره امام رضا(علیه السلام) ظرفیت‌های متعددی در حوزه‌های مختلف دارد و تاکنون با یک منطق اجتهادی آنگونه که شایسته است به سیره این امام بزرگوار توجه نشده است؛ بنابرین سعی شده افرادی انتخاب شوند که صاحب نظر و اثر در این حوزه باشند.

حجت الاسلام دکتر راد ابراز کرد: این همایش تنها اختصاص به قم ندارد و در اصفهان، تبریز و شیراز نیز برگزار می‌شود.

 

نشر آموزه‌های رضوی در میان نخبگان حوزوی

دبیر علمی این همایش نیز با بیان این مطلب که جایگاه والای امام هشتم(علیه السلام) در میان مسلمانان برکسی پوشیده نیست، گفت: متاسفانه تا کنون آن گونه که شایسته و بایسته است، به این شخصیت والا پرداخته نشده و ابعاد مختلف سیره آن حضرت همچنان پوشیده است  از این رو لازم است به این ابعاد گوناگون پرداخته شود.

 حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمید رضا مطهری، عنوان کرد: رساندن معارف رضوی به جامعه علمی و عموم مردم امروزه بسیار مهم است و می‌توان گفت ایجاد دغدغه نشر معارف و آموزه‌های رضوی در میان نخبگان حوزوی از اهداف مهم این همایش خواهد بود.

وی ابراز کرد: باید به دنبال کارهای جدید و همه جانبه در خصوص امام رضا(علیه السلام) با توجه به پیشینه باشیم و امیدواریم که همایش سیره امام رضا(علیه السلام) در دهه کرامت شروعی برای برگزاری همایش‌هایی در خصوص سیره رضوی در آینده باشد.

دکتر مطهری، همایش با بیان اینکه همایش سیره امام رضا(علیه السلام) در دوبخش  برگزار می شود که علاوه بر سخنرانی‌های مقدماتی همایش، در نخستین بخش مباحث کلامی و قرآنی و در بخش دوم مباحث سیاست و تاریخی بررسی می‌شود، افزود: سیره سیاسی امام رضا(علیه السلام) ، سبک زندگی اجتماعی، نگاه تمدنی به آموزه‌های رضوی، مواجهه امام با آسیب‌های سازمان وکالت، ولایتعهدی امام رضا(علیه السلام) ؛ آزمون مشروعیت خلافت، عقلانیت وحیانی در آموزه‌های رضوی و وحی عقلانی و عقل وحیانی محورهای تشکیل‌دهنده این همایش هستند.

وی یادآور شد: متقاضیان شرکت در  این همایش تا 23 تیر فرصت دارند تا از طریق سامانه ثبت نام آنلاین یا مراجعه حضوری به آدرس: قم، چهارراه شهدا، ابتدای صفائیه، پلاک 604، بنیاد پژوهش‌های اسلامی نمایندگی قم، نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

گفتنی است: همایش علمی «سیره امام رضا (علیه السلام)؛ آموزه‌ها و کارکردها»، 24 تير ماه 1397، ساعت 8 تا 20  در سالن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي (دفتر تبليغات) شهر قم برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط

- به همت نمایندگی قم بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، همایش علمی «سیرۀ امام رضا (علیه السلام)؛ آموزه‌ها و کارکردها» همزمان با دهه کرامت برگزار می‌شود.
- مسئول نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم: سیره پژوهی بین حوزویان به دغدغه تبدیل نشده است.
- حجت الاسلام دکتر مهدوی راد: روایات در سنجش با قرآن کریم مبیّن هستند.
- حجت الاسلام برنجکار: عقل و وحی ملازم یکدیگرند.
- مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: امروز بیش از هر زمانی نیازمند رفتار کریمانه گروه های مختلف جامعه هستیم.
- مقایسه دانشمندان با انبیاء و معصومین (علیهم السلام) اشتباه است.
- ربا عنصر متناسب با نظام سرمایه داری است.
- بازپژوهشی سیره رضوی را در همایش سیره امام رضا(علیه السلام) دنبال می‌کنیم.
- عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب؛ پدیده «غلو» به عنوان جریان انحرافی، ادیان الهی را به چالش کشیده است.
- عضو انجمن کلام اسلامی حوزه؛ تمام مسلمانان جیره‌خوار معارف اهل بیت(علیهم السلام) هستند.