نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/04/23     ساعت:   16:56:55
بازدید:   634
 
 
ویژه برنامه‎های بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در ایام دهه کرامت اعلام شد.

مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در نشست خبری دهۀ کرامت 1397، ویژه برنامه‌های این مرکز را در ایام دهۀ کرامت تشریح کرد.


حجت‌الاسلام دکتر سید محمود مرویان حسینی در نشست خبری معرفی برنامه‌های دهه کرامت رضوی که با حضور جمعی از اصحاب رسانه در تالار شیخ طوسی(ره) بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، ضمن تبریک ایام خجسته میلاد حضرت معصومه (سلام الله علیها) گزارشی از برنامه‌های این مرکز در ایام دهه کرامت رضوی ارائه کرد.

وی ابراز کرد: امام رضا(علیه السلام) ولی نعمت مادی، معنوی و معرفتی همه ایرانیان به ویژه خراسانی‌ها و مشهدی‌ها هستند که در طول تاریخ شاخصه‌هایی همچون اخلاق، معنویت، ارادت، خدمت و معارف فراوانی بر گرداگرد این وجود مقدس شکل گرفته است.

مرویان حسینی، افزود: پدیدۀ بی‌نظیر زیارت، از دستاوردهای عشق و ارادت تمام شعیان، مسلمان و محبان اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) بوده که حتی فراتر از ادیان و مذاهب است و وجود این بزرگواران بر فراز قله‌های فکری و معنوی برای همه ما افتخار بزرگی است.

وی افزود: به همین منظور، بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، رسالت و مأموریتی بزرگ، دربارۀ بازشناسی فرهنگ و معارف امام رضا(علیه السلام)، ارائه خدمات به محبان و ارادتمندان آن وجود شریف و معرفی فرهنگ رضوی به جهانیان بر عهده دارد.

مرویان حسینی، تصریح کرد: از دیگر رویکردهای بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی که در سال 1363 به همت تولیت فقید تأسیس شد، در کنار مجموعه‌های فرهنگی و علمی و آموزشی، بازشناسی معارف و فرهنگ قرآن و اهل بیت(علیهم السلام) به ویژه سنت و سیره امام رضا(علیه السلام) است.

 

انتشار بیش از 2 هزار عنوان اثر

مدیر عامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: این مرکز در طول سه دهه فعالیت خود بیش از 2 هزار عنوان اثر، در قالب 4 هزار جلد کتاب روانه بازار نشر کرده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر 8 گروه پژوهشی شامل مطالعات قرآنی، حدیث پژوهی، فقه و اصول، فرهنگ و سیرۀ رضوی، انقلاب و تمدن نوین اسلامی، کلام و اندیشۀ اسلامی، تعلیم و تربیت اسلامی و اخلاق اسلامی، مشغول به فعالیت‌های پژوهشی هستند و همچنین در موضوعات دیگری همچون هنر و معماری اسلامی، جغرافیای جهان اسلام، روانشانسی، جامعه شناسی و ... آثار فراوانی تولید و به فرهنگ اسلامی تقدیم شده است.

 

برگزاری 8 ویژه برنامه محوری در ایام دهه کرامت

دکتر مرویان حسینی، ضمن معرفی برنامه‌های دهۀ کرامت رضوی، گفت: «همایش ملی امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت» که امسال سومین دوره از برگزاری آن را پشت سر می‌گذاریم، یکی از برنامه‌های تدارک دیده شده در این ایام است. این همایش سه پیش نشست در شهرستان‌های تربیت جام، تایباد و سرخس دارد که با حضور استادان و علمای شیعه و سنی دربارۀ شخصیت و معارف و موضوعات مرتبط با امام رضا(علیه السلام) گفت و گو خواهد شد.

وی ابراز کرد: همایش اصلی نیز در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با سخنرانی آیت الله ری شهری، همراه با ارائه مقالات علمی و موضوعات مرتبط دیگر برگزار خواهد شد.

مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، نشست «پدیدآورندگان آثار رضوی» را یکی دیگر از برنامه‌های این ایام برشمرد و افزود: امسال برای سومین سال متوالی در این ایام مبارک، سومین گردهمایی مؤلفان و نویسندگان و محققان آثار رضوی در قالب نشست «پدیدآورندگان آثار رضوی» برگزار خواهد شد. این ویژه برنامه به همت گروه فرهنگ و سیرۀ رضوی تدارک دیده شده است و بیشتر کسانی که در مورد امام رضا(علیه السلام) قلم زده‌اند و پژوهشی انجام داده‌اند، در این همایش دور هم جمع می‌شوند و به تبادل نظر می‌پردازند.

وی بیان کرد: نخستین همایش با عنوان «نقش تراث رضوی در تمدن نوین اسلامی» که به همت گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار می‌شود و رونمایی از 8 اثر با موضوع فرهنگ و سیره امام رضا(علیه السلام) که به همت پژوهشگران بنیاد نگاشته شده است، از دیگر برنامه‌های این مرکز در ایام دهۀ کرامت خواهد بود.

مرویان همچنین به برپایی نمایشگاه محصولات پژوهشی در عرصۀ فرهنگ رضوی که با حضور مؤسسه‌های پژوهشی برگزار می‌شود و برگزاری نشست‌های نخبگانی از سوی نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی در قم اشاره کرد و گفت: در این ایام مبارک، نمایشگاهی از آثار رضوی که در بنیاد پژوهش‌های اسلامی با موضوع امام رضا(علیه السلام) تهیه و تولید شده است و حائز رتبه شده‌اند، بر پا می‌شود.

 

اخبار مرتبط

- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ جلسه شورای علمی همایش الگوی مفهومی عفاف جنسی در قم برگزار شد
- مراسم تقدیر از فعالان بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در دهۀ کرامت رضوی برگزار شد.
- جشن میلاد امام رضا (علیه السلام) در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.
- از نیروهای خدمات بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، همزمان با روز ولادت امام رضا (علیه السلام) تقدیر شد.
- طی سال 139۶ صورت گرفت؛ انتشار ۱۷۶ اثر علمی-پژوهشی نیازسنجی شده در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی
- مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی خبر داد؛ رونمایی از هشت کتاب اثر فاخر با محوریت سیره امام رضا(علیه السلام) در دهۀ کرامت رضوی
- مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی عنوان کرد: ذائقه شناسی و تأمین نیازهای فکری زائران خارجی در بنیاد پژوهش‌های اسلامی
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی صورت می‌گیرد: برگزاری هشت ویژه‌برنامه پژوهشی با محوریت فرهنگ رضوی
- معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی خبر داد؛ برنامه‌ریزی برای عرضۀ آثار بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در‌ فضای مجازی
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی صورت می‌گیرد؛ برگزاری نشست‌های تخصصی گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی بنیاد پژوهش‌ها در دهه کرامت
- تشریح ویژه برنامه‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در ایام دهه کرامت


چند رسانه‌ای

- نشست خبری دهۀ کرامت 1397     (ویدئو)