نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/04/24     ساعت:   19:11:50
بازدید:   139
 
 
مسئول نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم: سیره پژوهی بین حوزویان به دغدغه تبدیل نشده است.

مسئول نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم با بیان اینکه سیره پژوهی بین ما به یک دغدغه تبدیل نشده است، از پژوهشگران حوزوی خواست نسبت به سیره پژوهی اهتمام بیشتری داشته باشند.


به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، حجت الاسلام راد، صبح یکشنبه در همایش علمی سیره امام رضا(علیه السلام)، آموزه ها و کارکردها که در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، هدف از برگزاری این همایش را احیای امر اهل بیت(علیهم السلام) دانست و ابراز داشت: این همایش به بررسی آموزه های سیرۀ امام رضا(علیه السلام) می پردازد و به دنبال ترویج و تثبیت گفتمان سیره پژوهی در بین نخبگان حوزوی است.

او با ذکر این مطلب که سیره پژوهی بین ما به یک دغدغه تبدیل نشده است، تاکید کرد: لازم است نخبگان حوزوی و پژوهشگران به تحقیق و تتبع در باب سیره ائمه معصومین(علیهم السلام) بپردازند.

مسئول نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم  افزود: وجه تمایز این همایش از سایر برنامه های جشنواره دهه کرامت، رویکرد پژوهشی و علمی آن است.

راد با بیان اینکه هدف نهایی این همایش تکریم دهه کرامت است، گفت: دهه کرامت به دهه معرفت و جشن تبدیل شده و امیدواریم بتوانیم آموزه های امام رضا(علیه السلام) را از سیره ایشان استخراج و در زندگی استفاده کنیم.

در ادامه، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالرسول مهاجری دبیر انجمن‌های علمی حوزه علمیه قم، ضمن تبریک دهه کرامت سالروز میلاد کریمه اهل بیت(سلام الله علیها) گفت: دهه کرامت امسال برای انجمن های علمی حوزه دهه دیگری است و برپایی مشترک این همایش همزمان با سالروز میلاد کریمه اهل بیت(علیهم السلام) بخشی از برنامه های این دهه است.

دبیر انجمن‌های علمی حوزه علمیه قم تصریح کرد: همایش تخصصی سیره امام رضا(علیه السلام) اولین همکاری مشترک و تخصصی انجمن های علمی حوزه و بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی است.

او افزود: همچنان که مهر و ماه را نمی توان در هیچ سرزمینی حبس کرد لذا تابش معرفت رضوی را باید در مقیاس فرا ملی و بین المللی رقم زد و بر این اساس شاید این اولین همکاری مشترک بین دو نهاد علمی باشد اما آخرین نیست و تازه آغاز راه است.

مهاجری گفت: تشکیل دبیر خانه مشترک همکاری و برگزاری مشترک همایش های تخصصی در خصوص امام رضا(علیه السلام)، برگزاری منظم کرسی های علمی و هم اندیشی در مراکز عالی استان ها در طول سال، طرح گفتمان انقلاب، راه  اندازی ستاد سراسری خادمان حوزه و انقلاب اسلامی از جمله ده ها طرح است اجرا خواهد شد.

او ابراز داشت: این همایش به شکل کارگاه یک روزه امام شناسی برگزار می شود و به شرکت کنندکان گواهی علمی از سوی بنیاد علمی پژوهش های اسلامی اعطا می شود

دبیر انجمن‌های علمی حوزه علمیه قم  افزود: در برنامه صبح همایش اساتید برجسته حوزه به مباحث قرآنی و کلامی زندگی امام رضا(علیه السلام) می پردازند و در نوبت عصر به مباحث تاریخی و سیاسی نیز پرداخته می شود.

 

گزارش تصویری

 

اخبار مرتبط:

اخبار مرتبط

- به همت نمایندگی قم بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، همایش علمی «سیرۀ امام رضا (علیه السلام)؛ آموزه‌ها و کارکردها» همزمان با دهه کرامت برگزار می‌شود.
- بررسی اهداف و برنامه‌های برگزاری همایش «سیره امام رضا(علیه السلام)؛ آموزه‌ها وکارکردها»
- حجت الاسلام دکتر مهدوی راد: روایات در سنجش با قرآن کریم مبیّن هستند.
- حجت الاسلام برنجکار: عقل و وحی ملازم یکدیگرند.
- مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: امروز بیش از هر زمانی نیازمند رفتار کریمانه گروه های مختلف جامعه هستیم.
- مقایسه دانشمندان با انبیاء و معصومین (علیهم السلام) اشتباه است.
- ربا عنصر متناسب با نظام سرمایه داری است.
- بازپژوهشی سیره رضوی را در همایش سیره امام رضا(علیه السلام) دنبال می‌کنیم.
- عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب؛ پدیده «غلو» به عنوان جریان انحرافی، ادیان الهی را به چالش کشیده است.
- عضو انجمن کلام اسلامی حوزه؛ تمام مسلمانان جیره‌خوار معارف اهل بیت(علیهم السلام) هستند.