نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/04/24     ساعت:   19:12:44
بازدید:   157
 
 
مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: امروز بیش از هر زمانی نیازمند رفتار کریمانه گروه های مختلف جامعه هستیم.

امروز بیش از هر زمانی نیاز به رفتارهای کریمانه گروه های مختلف داریم و بخش زیادی از آسیب های اجتماعی به علت کم توجهی به این امر در نظام اجتماعی ماست.


به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، حجت‌الاسلام سید محمود مرویان ظهر یکشنبه در همایش علمی سیره امام رضا(علیه السلام)، آموزه‌ها و کارکردها که در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد،  با بیان اینکه بنیان رفیع فرهنگ و معارف  اسلامی بر پایه هایی استوار است که یکی از آن پایه ها مفهوم کرامت است، گفت: خدای متعال ربوبیت خویش را همراه با کرامت نموده است و اگر بخواهد تربیت و هدایت اتفاق افتد کرامت باید این مسیر را پشتیبانی کند همانگونه پیامبر اسلام هم رسالت را با کرامت طی نمود.

مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی افزود: قرآنی که اساس هدایت است خود کتاب کرامت است و خدای متعال انسان ها را با کرامت در این عالم خلق کرد که بخشی از آن کرامت تکوینی است و بخشی اکتسابی.

او به وجه تسمیه حضرت معصومه اشاره و تصریح کرد: اگر حضرت معصومه(سلام الله علیها) بانوی کریمه نام نهاده شده است این بی جهت نیست چون در سایه سار کرامت حضرت است که اولیای ما و حوزه علمیه قم رشد و نمو گرفت که امروز آثار و برکاتش سرتاسر عالم اسلام را در بر می گیرد.

مرویان با اشاره به اینکه کرامت امام رضا(علیه السلام) است که او را ولی نعمت مادی، معنوی و معرفتی مردم ایران قرار داده است، افزود: مفهوم کرامت مفهوم فردی و اخلاقی نیست بلکه مفهوم مهم اجتماعی در نظام سازی ارتباطات دنیای معاصر است.

او با بیان اینکه هرچه پیش می رویم جایگاه کرامت را در نظام ارتباطات انسانی جدی تر و بیش تر احساس می کنیم، گفت: کسی که احساس کرامت نفس بکند گذر از بحران های اخلاقی مقابله با شهوات نفسانی نیز برایش آسان می شود.

مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ابراز کرد: امروز بیش از هر زمانی نیاز به رفتارهای کریمانه گروه های مختلف داریم و بخش زیادی از آسیب های اجتماعی به علت کم توجهی به این امر در نظام اجتماعی ماست.

او خواستار توجه بیشتر به سیره علمی و رفتاری ائمه(علیهم السلام) شد و گفت: با توجه علمی و تخصصی به سیره های رفتاری اهل بیت به ویژه امام رضا(علیه السلام) فرهنگ زندگی و زیست انسانی دنیای معاصر در گروه معارف اهل بیت بیش از پیش باید فراهم شود.

 

گزارش تصویری

 

اخبار مرتبط:

 

اخبار مرتبط

- به همت نمایندگی قم بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، همایش علمی «سیرۀ امام رضا (علیه السلام)؛ آموزه‌ها و کارکردها» همزمان با دهه کرامت برگزار می‌شود.
- بررسی اهداف و برنامه‌های برگزاری همایش «سیره امام رضا(علیه السلام)؛ آموزه‌ها وکارکردها»
- مسئول نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم: سیره پژوهی بین حوزویان به دغدغه تبدیل نشده است.
- حجت الاسلام دکتر مهدوی راد: روایات در سنجش با قرآن کریم مبیّن هستند.
- حجت الاسلام برنجکار: عقل و وحی ملازم یکدیگرند.
- مقایسه دانشمندان با انبیاء و معصومین (علیهم السلام) اشتباه است.
- ربا عنصر متناسب با نظام سرمایه داری است.
- بازپژوهشی سیره رضوی را در همایش سیره امام رضا(علیه السلام) دنبال می‌کنیم.
- عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب؛ پدیده «غلو» به عنوان جریان انحرافی، ادیان الهی را به چالش کشیده است.
- عضو انجمن کلام اسلامی حوزه؛ تمام مسلمانان جیره‌خوار معارف اهل بیت(علیهم السلام) هستند.