نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/04/25     ساعت:   19:14:03
بازدید:   772
 
 
امام جمعه اهل تسنن تربت‎جام؛ محبت امام رضا(علیه السلام) نقطه اتصال اهل سنت و شیعه در ايران است.

امام جمعه اهل تسنن تربت‎جام گفت: محبت امام رضا(علیه السلام) نقطه اتصال اهل سنت و شیعه در ايران است.


مولوی شرف الدین جامی الاحمدی در نخستین پیش نشست همایش «میراث حدیثی امام رضا(علیه السلام) در متنون روایی اهل سنت» که به مناسبت دهه کرامت به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با حضور علمای اهل سنت و شیعه در مدرسه علمیه احمدیه تربت جام برگزار شد، ابراز کرد: اهل بیت پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) و اولادشان برای تسنن و تشیع عزیز و گرامی‌ هستند.

وی وجود مضجع منور علی بن موسی الرضا(علیه السلام) را نعمتی بزرگ برای ایرانیان به ویژه خراسانی‌ها دانست و افزود: امروز حرم این امام بزرگ یکی از مکان‌های مقدس برای اهل تسنن است. بسیاری از بزرگان دینی ما همچون شیخ الاسلام احمد جامی و شیخ زین الدین ابوبکر تایبادی از مریدان حضرت رضا(علیه السلام) بودند و در طول دوران زندگی خود بارها با پای پیاده به زیارت این امام بزرگوار مشرف شدند.

امام جمعه اهل تسنن تربتجام با بیان اینکه علی بن موسی الرضا(علیه السلام) به دلیل رأفت و مهربانی زیاد به امام رئوف شهرت دارد، اظهار داشت: زندگی پر افتخار این امام مهربان در خصوص وحدت آفرینی، دارای محورهای متعددی است که می‌تواند برای جوامع اسلامی الگو باشد.

مولوی جامی الاحمدی با بیان اینکه با چنگ زدن به قرآن کریم و عترت، باید تفکری علمی و شعاری در برابر تهاجم کفار و تکفیری‌ها ایجاد کرد، گفت: یکی از عوامل وحدت‌زا در جامعه اسلامی، الگوگیری از سیره ائمه معصومین (علیهم السلام) است و در ایران امام رضا (علیه السلام) بهترین عامل این وحدت است.

گفتنی است: در بخش دیگری از این پیش نشست، عبداللطیف عرب تیموری از علمای اهل تسنن و دکتر فیروزی استاد دانشگاه تربت جام و دکتر شرفایی از پژوهشگران بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی مقالات خود را ارائه کردند و بازدید از مزار شیخ جام و خانقاه و همچنین دیدار با مشایخ تصوف هندوستان در محل خانقاه از دیگر برنامه‌هایی این نشست علمی بود.

اخبار مرتبط

- بررسی اسناد حدیثی امام رضا(علیه السلام) در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی
- مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ وجود مقدس امام رضا(علیه السلام) رمز ائتلاف و وحدت مذاهب اسلامی است.
- در حاشیه نشست همایش علمی پژوهشی «امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت»؛ ترجمه کتاب «حکمت نامه رضوی» به زبان انگلیسی رونمایی شد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ همایش علمی-پژوهشی «امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت» برگزار شد.
- مدرس حوزه علمیه احمدیه تربت جام: دعوت به اتحاد و همبستگی از نکات آموزندۀ سیرۀ ائمۀ اطهار(علیهم السلام) است.
- تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی؛ هدف بنیاد پژوهش‌های اسلامی احیاء معارف اهل بیت(علیهم السلام) است.
- مسئول فرهنگی و اجتماعی دفتر نمايندگی ولی فقيه در امور اهل سنت خراسان؛ رسالت ما انتقال دانش ائمه اطهار (علیهم السلام) به مردم است.
- به همت بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی سومین پیش نشست همایش «امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت» برگزار شد.
- یکی ازپژوهشگران اهل سنت؛ محبت اهل‌بیت (علیهم السلام) ریشه قرآنی دارد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ دومین پیش نشست همایش «امام رضا (علیه السلام) در منابع اهل سنت» برگزار شد.
- علمای رجالی اهل سنت، امام هشتم(علیه السلام) را از راویان ثقه می‌دانند.
- اولین حوزۀ فکری امام رضا(علیه السلام) بحث دفاع از توحید بوده که وجه مشترک شیعه و اهل سنت است.
- حدیث حصن اعتبار سندی ویژه‌ای نزد راویان حدیثی اهل سنت دارد.
- به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ نخستین پیش نشست همایش علمی- پژوهشی میراث حدیثی امام رضا(علیه السلام) در متون روایی اهل سنت برگزار شد.
- مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: محبت اهل بیت(علیهم السلام) راه نجات انسان است.
- دبیر همایش امام رضا (علیه السلام) در منابع اهل سنت خبر داد: انتشار فراخوان همایش امام رضا (علیه السلام) در منابع اهل سنت