نویسنده:   میثم محتاجی     تاریخ نگارش:   1397/04/27     ساعت:   20:09:06
بازدید:   188
 
 
عضو هیئت مدیره بنیاد پژوهش‌های اسلامی: آستان قدس رضوی می‌تواند عهده دار هم افزایی انجمن‌های علمی باشد.

عضو هیئت مدیره بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: نهادی همچون مجموعه آستان قدس رضوی، می‌تواند مسئولیت حمایت از انجمن‌های علمی را در راستای جهت‌مندی بیشتر بر عهده بگیرد.


دکتر جمیله علم الهدی در نخستین نشست مشترک انجمن‌ها و قطب‌های علمی حوزه علمیه و بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، رویکردهای جدید بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی را تشریح کرد.

وی گفت: تحولات علمی جدید بر اساس طبیعت‌گرایی آغاز شد اما در واقع توجهی به طبیعت نشده و بلکه بیشتر صنعت گرایی و نگاهی صنعتی به طبیعت شده بود. تعارض علم و دین بر اساس تمدن فناوری و تئوری است. علم مدرن هدفمند جلو می رود و هدفش کشف حقیقت  نیست بلکه بهره برداری از طبیعت است. این نکته در مقابل نگاه دینی به علم است که علم را شناخت حقیقت می داند.

عضو هیئت مدیره بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: مشکل در مقابل تمدن مدرن، تقدم عقل نظری بر عقل عملی است. هر جا هدف باشد عقل عملی خود رانشان می‌دهد. ما از حیثیت اجتماعی علم غفلت کرده‌ایم و علم را امری خصوصی و شخصی تلقی می‌کنیم؛ اما علم حیثیتی اجتماعی دارد و در جامعه شکل می‎گیرد.

دکتر علم الهدی با بیان اینکه در تحقق علم درایران دچار سر در گمی هستیم ادامه داد: از طرفی با گسترۀ انبوهی از پژوهش‌ها با نگاه تقدمی نسبت به فناوری مدیریت نوین مواجهیم و از طرفی دیگر نگاه‌های شخصی نسبت به این مسئله وجود دارد.

وی، همچنین اضافه کرد: تحقیقات ما باید هدفمند و غایت‌مند باشند. غایت سیاسی را می‌توان به عنوان عالی‌ترین هدف در جامعه علمی و عدالت را به عنوان غایت سیاسی دانست. ما بر اساس آیات قرآن کریم هدایت بشر را می‌توانیم به عنوان غایت سیاسی مد نظر قرار دهیم.

عضو هیئت مدیره بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، خاطر نشان کرد: اگر اینگونه بنگریم رویکرد جدید در پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، به سمت غایت سیاسی جامعه اسلامی است.

وی با اشاره به هماهنگی در تحقیقات اسلامی و هم‌افزایی با مراکز تحقیقاتی افزود: اگر بتوانیم در حوزه‌های پژوهشی دانشگاهی و حوزه های علمیه به اتفاق نظر برسیم، هم افزایی‌های خوبی در مقاصد تحقیقات اسلامی به وجود خواهد آمد.

علم‌الهدی، ادامه داد: مهم‌ترین حوزه‌های مسئله‌خیز ما بیشتر در حوزۀ زنان، خانواده، سیاست، اقتصاد و... است. از این رو انجمن‌های علمی می‌توانند به صورت پازل عمل کرده و یکدیگر را تکمیل کنند و در حل معظلاتی در این حوزه‌ها پژوهش هایی ارائه دهند.

علم الهدی در جای دیگری از سخنان خود به اهمیت موضوع تربیت دینی فرزندان اشاره کرد و گفت: باید آموزه‌های دینی را خیلی زود و از دوران کودکی آغاز کرد چراکه تربیت دینی موضوعی بسیار مهم است و از مأموریت‌های اصلی آستان قدس رضوی تقویت باورهای دینی است.

وی، با اشاره به برنامه‌های پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: تربیت دینی، زیارت، وقف، تبلیغ، تراث رضوی از برنامه‌های پژوهشی این مرکز است که در دستور کار قرار داده‌ایم.

اخبار مرتبط

- برنامه‌ریزی برای برگزاری نشست‌های حدیثی مشترک بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با مشارکت انجمن حدیث حوزۀ علمیه قم
- رئیس انجمن عقلانیت وحیانی در مدرسه کلامی کوفه: آستان قدس رضوی در عرصه پژوهش دینی نقش محوری دارد.
- معاون پژوهشی دانشگاه مجازی المصطفی(صلی الله علیه و آله و سلم)؛ بنیاد پژوهش‌های اسلامی در بحث احیای تراث بنیادین است.
- مطالعات قرآنی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی بررسی شد.
- به همت گروه حدیث پژوهی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ابعاد مشترک حدیث پژوهی آستان قدس رضوی و حوزه علمیه بررسی شد.
- عقد تفاهم نامه همکاری میان انجمن فقه و حقوق حوزه علمیه و بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی
- مدیرگروه نقد و تصحیح متون بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: موازی‌کاری بزرگ‌ترین آسیب در تصحیح متون است.
- معاون گروه انقلاب و تمدن نوین اسلامی خبر داد؛ نیازهای روز جامعه در حوزه مطالعات تمدن انقلاب اسلامی احصاء می‌شود.
- مدیرگروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: فقه باید معطوف به نیازهای جامعه شود.
- نخستین نشست مشترک انجمن‌ها و قطب‌های علمی حوزه علمیه قم و بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.
- معاون علمی آستان قدس رضوی تأکید کرد؛ لزوم تحقیقات منسجم در پاسخگویی به هجمه‌های دشمنان
- معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: مبادلات علمی با مراکز فرهنگی از رویکردهای بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس است.
- رئیس انجمن مطالعات سیاسی حوزه علمیه تأکید کرد؛ لزوم همکاری‌های علمی مفید در عرصه انقلاب اسلامی
- مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی: بنیاد پژوهش‌های اسلامی، تکیه‌گاه پژوهشی آستان قدس رضوی است.